Strona głównaAktualności-ważne136. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

136. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

Obchody urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczynają się w poniedziałek, 30 grudnia 2024 roku o godzinie 10 pod pomnikiem przy ulicy 10 Lutego 16 w Gdyni.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści: Wioleta Tomczak i Rafał Siemaszko, wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga. Radę Miasta reprezentowali: wiceprzewodniczący Jakub Ubych i Ireneusz Trojanowicz, a także radni Larysa Kramin, Łukasz Piesiewicz i Monika Strzałkowska. Jak co roku, w uroczystościach wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Gdyni, inicjatora i głównego organizatora powstania pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty i uczczono pamięć Eugeniusza Kwiatkowskiego minutą ciszy.

Eugeniusz Kwiatkowski był wicepremierem Polski, ministrem przemysłu i handlu w latach 1926-1930, ministrem Skarbu Państwa w latach 1935-1939, wizjonerem powstania gdyńskiego portu i nowoczesnego miasta Gdynia.

Pomnik inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni. Miał zostać odsłonięty w 100 rocznicę urodzin, 30.12.1988 roku jednak nie był jeszcze gotowy. Setne urodziny uczczono wmurowaniem kamienia węgielnego z pamiątkową tablicą. Właściwy pomnik został odsłonięty 6 lat później, 1 października 1994 roku. Na pofalowanym cokole znajduje się imię i nazwisko przedstawionego na pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz cytaty z Jego wystąpień „Rzecz najważniejsza to Polska”, oraz „Gdynia i morze to jedno”.

Historia powstania pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Poniżej przedstawiamy kilka historycznych zdjęć Eugeniusza Kwiatkowskiego pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1932) Uroczystość zamknięcia kursu. Widoczni m.in. minister przemysłu i handlu Eugeniusz Kwiatkowski, prof. Tadeusz Hilarowicz.
Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1928) Drewniane molo “Żeglugi Polskiej” ze zgromadzonymi gośćmi przybyłymi z okazji uroczystości poświęcenia statków pasażerskich “Wanda”, “Jadwiga”, “Hanka”. Wśród zaproszonych gości widoczni m.in.: marszałek Józef Piłsudski, jego córki Wanda (I rząd, 2. z lewej) i Jadwiga (I rząd, 3. z lewej), minister przemysłu i handlu Eugeniusz Kwiatkowski (na prawo od marszałka), jego córka Hanna Kwiatkowska (I rząd, 1. z lewej), podpułkownik Aleksander Prystor (2. na prawo od marszałka), komisarz Rządu na m.st. Warszawę Władysław Jaroszewicz (3. na prawo od marszałka)
Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1930) Minister komunikacji Belgii Maurice Lippens (czwarty z lewej) w towarzystwie ministra przemysłu i handlu Polski Eugeniusza Kwiatkowskiego (czwarty z prawej), posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego Polski w Belgii Tadeusza Jackowskiego (trzeci z lewej), dyrektora Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu Teodozego Nosowicza (trzeci z prawej) podczas zwiedzania Gdyni.
Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1930) Poświęcenie bandery na “Polonii”. Widoczny ksiądz Tuszyński dokonujący poświęcenia, minister przemysłu i handlu Eugeniusz Kwiatkowski z małżonką Leokadią, dyrektor “Żeglugi Polskiej” Julian Rummel.
Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1937) Członkowie rządu podczas otwarcia “Hotelu masowego”. Widoczni m.in. wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski (1), minister spraw wojskowych generał Tadeusz Kasprzycki (2), minister spraw zagranicznych Józef Beck (3), wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski (4).
Eugeniusz Kwiatkowski Gdynia
(1937) Prezydent i członkowie rządu po konferencji na temat rozbudowy mola oraz budowy bazyliki. Widoczni m.in. prezydent RP Ignacy Mościcki (I rząd, drugi z prawej), minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski (I rząd, pierwszy z prawej), wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz(I rząd, pierwszy z lewej).

Przeczytaj również

Najnowsze