“Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita” / Małgorzata Sokołowska, Jacek Dworakowski. – Gdynia: “Verbi Causa”, 2017

Album

Album "Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita"

 

Układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni dołączył w 2015 r. do grona zabytków o statusie POMNIKA HISTORII. Ta najściślejsza elita w Polsce obejmuje zaledwie 60 pozycji: Wawel, śródmieście Krakowa z Sukiennicami i Barbakanem, Klasztor Jasnogórski, zamek malborski, pola bitew, które wielkimi literami zapisały się w naszej historii. I tylko jeden obiekt jest dziełem XX-wiecznych architektów polskich: śródmieście Gdyni, dzięki którym centrum stało się perłą architektury modernistycznej. Architektura ta jest nie tylko jednym z najważniejszych elementów tożsamości miasta, ale także stałym źródłem inspiracji

Album jest wędrówką po ulicach Śródmieścia, z maleńkim wypadem w stronę portu i Muzeum Emigracji. By uniknąć przegadania, jest szkicem, wskazaniem zaledwie tego, co warte przyjrzenia się. Jest też przypomnieniem nazwisk niektórych gdyńskich architektów.

Gdynianie w ogólnopolskim plebiscycie  uznali, że najlepszym w Polsce miejscem do życia jest Gdynia właśnie. Nie ma tu obcych, gdyż łatwo zostać prawdziwym gdynianinem – wystarczy zamieszkać, a natychmiast „gdyńskość” ogarnie i wchłonie.

AUTORZY:

MAŁGORZATA SOKOŁOWSKA – autorka wielu książek o Gdyni, uhonorowana Nagrodą Artystyczną Prezydenta Gdyni GALION oraz Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

JACEK DWORAKOWSKI – fotograf, filmowiec, reżyser, także autor książek, laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni – GALION.