Strona głównaKalendariaGdyńskie kalendarium 2014

Gdyńskie kalendarium 2014

Krzysztof Chalimoniuk

GDYŃSKIE KALENDARIUM 2014

 

 

STYCZEŃ

 

1

Sylwestrową Moc Przebojów, której organizatorami byli: Miasto Gdynia, Telewizja Polsat i Bałtycka Agencja Artystyczna obejrzało blisko 200 tysięcy gdynian i ponad 6 milionów widzów przed telewizorami.

10

Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano pierwszy cyklu 12-minutowych programów pt. „Czas Gdyni”. Program poświęcony został młodym gdyńskim artystom.

12

Po raz 22. zagrała w Gdyni Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbyły się dziesiątki imprez w ramach Orkiestry Otwartych Serc. Podczas licytacji w Teatrze Miejskim, którą poprowadził prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zebrano 17.970 zł. Kupić można było nietypowe przedmioty: prawdziwy ster okrętowy, i specjalne karnety na Open’er Festival i Festiwal Filmowy w Gdyni.

15

Rada Miasta Gdyni przyjęła jednogłośnie rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2014 rokiem ks. prałata Hilarego Jastaka.

16

Podczas gali finałowej Mobile Trends Awards w Krakowie gdyński e-Ratusz został wyróżniony w kategorii „Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”.

17

Rozpoczął się trwający 2 dni IV Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Polskiego  „Nadmorska Kolęda – Gdynia 2014”.

23

Odbył się trwający 4 dni 50. Światowy Kongres Urbanistów i Planistów, podczas którego spotkało się w Gdyni ponad 400 profesjonalistów w dziedzinie planowania.

Na antenie TVP Gdańsk pokazano drugi z cyklu 12-minutowy program pt. „Czas Gdyni”,  poświęcony gdyńskiej przedsiębiorczości i gospodarce w kontekście małych i średnich przedsiębiorstw.

25

Podczas Eliminacji Okręgowych XLIII Olimpiady Biologicznej uczniowie II LO i I ALO zajęli pięć pierwszych miejsc. Pierwsze i drugie miejsce zajęły uczennice II  LO w Gdyni: Kinga Skotnicka i Natalia Hrycyna. Trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Sroce z I Z AL. Czwarte miejsce zajęła Agata Hinz razem z Pawłem Małeckim. Także piąte miejsce należało go gdynianki, uczennicy I LO Magdaleny Lichy.

Dzień Walki z Białaczką zorganizowany w Centrum Riviera. W trakcie dwudniowej imprezy w Gdyni, w bazie potencjalnych dawców zarejestrowało się wielu Gdynian.

27

Zarząd Morskiego Portu Gdynia kupił od Stoczni Marynarki Wojennej za kwotę 12,7 mln zł nabrzeże Gościnne. Dzięki temu zakupowi do portu gdańskiego będą mogły wchodzić statki o maksymalnej długości dochodzącej do 384 m.

 

28

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję budynku Nowej Mariny, która ma powstać przy al. Jana Pawła II. Najlepszy okazał się projekt gdyńskiego Studia Kwadrat. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł a jej spodziewany finał to koniec 2017 r.

III urodziny świętowała Przystań Poetycka „Strych”.

 

30

Hala sportowo-widowiskowa GDYNIA ARENA obchodziła piąte urodziny.

31

Klub Filmowy w Gdyni przygotował pokaz czterech filmów nagrodzonych na światowych festiwalach oraz spotkanie z ich reżyserami, absolwentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Elżbiety Bieńkowskiej („Oleńka”); Łukasza Ostalskiego („Matka”); Marty Grabickiej („One”) oraz Sławomira Witka („Prawdziwy miód”).

 

LUTY

 

1

Powstał gdyński oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas spotkania założycielsko-wyborczego wybrano zarząd, na czele którego stanął Marek Olczykowski; w skład zarządu weszli: Anna Próchnicka, Halina Łasińska, Andrzej Blok, Waldemar Borowski. Do komisji rewizyjnej wybrano Jolantę Pacer, Beatę Gocek i Artura Kukiełko.

W klubie Muzycznym „Ucho” odbył się Gdynia Breaks 2014 – konkurs tańca breakdance, podczas którego rywalizowali tancerze z całej Polski i zagranicy.

Akademia Morska zorganizowała Wielki Bal Morski.

 

4

W Towarzystwie Miłośników Gdyni zorganizowano promocję 25. numeru „Rocznika Gdyńskiego”, pod redakcją Jacka Dworakowskiego

6

Odbyła się kolejna edycja turnieju snookera „World Snooker European Tour 8: Gdynia Open’14”.

7

Na antenie TVP Gdańsk pokazano trzeci z cyklu 12-minutowy program pt. „Czas Gdyni”. Poświęcony został związkom miasta z portem.

Odbyła się zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni i Oficynę Verbi Causa promocja książki Małgorzaty Sokołowskiej poświęconej życiu codziennemu gdynian w latach 1956-1989 zatytułowanej „Dni bezmięsne czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków”.

8

W Biegu i Marszu Urodzinowym wzięło udział ponad 5500 osób.

W Hotelu Nadmorskim odbył się XIV Dobroczynny Bal Gdyńskiej Trójki. Organizatorami balu była działająca przy szkole Rada Rodziców. Całkowity dochód z balu przeznaczono na stypendia dla uzdolnionych uczniów szkoły.

 

10

Z okazji nadania Gdyni praw miejskich odbyły się oficjalne uroczystości. Samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów na Płycie Marynarza. W Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczono Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Otrzymali je: Teresa Kamińska, Elżbieta Kruszewska, Aleksander Ryziński. Honorowe obywatelstwo otrzymał Andrzej Kołodziej.

Ogłoszono laureata nagrody Przewodniczącego Rady Miasta „Czas Gdyni” za najlepszą inwestycję roku 2013. Otrzymała ją firma Maryland Real Estate ze Centrum Riviera  Wyróżnienia „Czas Gdyni” otrzymali  „Energomontaż – Północ”, sp. z o.o.; Szpital Morski im. PCK; Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.

Nagrodę czas Gdyni w kategorii architektura otrzymała pracownia Arch-Deco sp. z o.o. za projekty budynków biurowcowo-usługowych Nowe Orłowo przy alei Zwycięstwa w Gdyni.

W kategorii architektura wyróżnienia „Czas Gdyni” otrzymali: Pracownia projektowa KENTON ARCH; Elżbieta i Wojciech Millerowie; Pracownia Architektoniczna „AA” s.c. Agnieszka Błażko Andrzej Błażko”.

 

11

W hali Gdynia Arena odbyła się jubileuszowa gala z okazji 88. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.

Uczniowie Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni: Michał Markowski, Przemysław Grenda, Emilian Pawłowski, Mateusz Sokulski zostali nagrodzeni na III Międzynarodowej Wystawie I[nternational] W[arsaw] I[nvention] S[how]  2013. Z tej okazji otrzymali pamiątkowe medale i statuetki oraz dyplomy od Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego.

 

12

W trakcie Gali Gdyńskiego Sportu za najlepszą sportsmenkę została uznana piłkarka ręczna Vistalu Gdynia Małgorzata Gapska. A najlepszym sportsmenem – Piotr Szczotka z Asseco Gdynia. Nagrodę dla najlepszej drużyny roku przyznano drużynie Rugby Club Arka Gdynia. W kategorii Trenera najlepsi okazali się Rafał Knapp oraz Przemysław Czokow.

Odbyła się zorganizowana w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18, przez Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wydawnictwo Oskar i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni promocja książki „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Juliana Tuwima w tłumaczeniu na język kaszubski”

 

4

W Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni odbyła się IX Konferencja „Tożsamość Kulturowo-Cywilizacyjna Gdyni” zorganizowana pod patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w 88. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich.

W Dworze Artusa w Gdańsku przedstawiciele 36. Pomorskich Samorządów podpisali porozumienie, które powołało do życia Związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

 

15

Podczas rozgrywanych w dniach 15-16 lutego Strzeleckich Zawodów Klasyfikacyjnych w Pucku stanęli do rywalizacji najlepsi zawodnicy w Polsce. Wśród nich nie zabrakło również reprezentantów sekcji strzeleckiej WKS „Flota” Gdynia. Na podium stawali gdynianie:  Joanna Wódkowska zajęła trzecie miejsce w Super Finale,  Adam Dobosz w kategorii juniorów był drugi. W strzelaniu z pistoletu pneumatycznego triumfowała Joanna Tomala, Konrad Gajewski i Weronika Talaśka, Daniel Nazarko i Jakub Szramka.

W Meczu Gwiazd Basket Ligi Kobiet, który odbył się w hali Gdynia Arena, najlepsze zagraniczne zawodniczki grające w polskich klubach pokonały reprezentację Polski.

OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” zorganizowało Obchody Światowego Dnia Kota.

 

16

Koszykarki Riviery Bryzy Gdynia wywalczyły tytuł Mistrzyń Polski Juniorek Starszych, pokonując w finałowym pojedynku AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski.

W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” odbył się koncert laureata 7. Festiwalu Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego Gdynia 2014. Z recitalem zatytułowanym „Już nie tacy młodzi, ale dalej razem” wystąpił Krzysztof Szpot.

 

17

Otwarto drugą filię gdyńskiego żłobka „Niezapominajka” przy ul. Uczniowskiej 2 na Witominie. W nowej filii miejsce znalazło 50 dzieci w wieku od półtora do trzech lat.

 

18

W Szkole Podstawowej nr 29 w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczestnikom I Wojewódzkiego Konkursu Poetycko-Plastycznego „Świat moich marzeń, myśli i snów”. W konkursie wzięło udział 9 szkół z województwa pomorskiego a imprezę objęła patronatem wiceprezydent Ewa Łowkiel.

W klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w ramach cyklu „Odkurzanie historii” odbył się wykład Beaty Ceynowy. Opowiadała ona o średniowiecznej galanterii skórzanej z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

20

Projekcja w Gdynia InfoBox filmu „Elena” rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury „Un Certan Regard” na Festiwalu w Cannes.

 

21

Na antenie TVP Gdańsk pokazano czwarty z cyklu program pt. „Czas Gdyni”. W programie zaprezentowano rozwój sportu masowego, koncentrując się na biegach.

Na Gmachu Urzędu Miasta Gdyni obok flagi narodowej, europejskiej i miasta zawisły ukraińskie barwy narodowe. Pojawił się także dwujęzyczny baner „Gdynia z wolną Ukrainą”.

W zabytkowej wozowni w Parku Kolibki odbyły się eko targi pod nazwą „JadłoStajnia Kolibki”.

Inauguracja działalności Klubu Filmowego Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W programie pokazano film „Bilet na księżyc” a po nim odbyło się spotkanie z reżyserem Jackiem Bromskim.

22

Z okazji urodzin Gdyni zorganizowany został  wielki karnawałowy bal przebierańców dla dzieci „W krainie Kopciuszka i na rycerskim dworze”.

 

23

Dzień Dawcy Szpiku. Podczas akcji zarejestrowano w bazie Dawców Komórek Macierzystych 641 potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Koncert „Spacerujący Bas i tańcząca Triola” rozpoczął cykl koncertów adresowanych do młodych odbiorców muzyki jazzowej „Jazz dla najmłodszych – interaktywne koncerty da dzieci”, realizowanych w ramach gdyńskiego programu „Kultura w dzielnicy”.

 

24

Odbyło się posiedzenie komisji konkursowej oceniającej „Najlepszy szyld i najciekawiej zaaranżowaną witrynę sklepową – Gdynia 2013”. Zgłoszonych zostało blisko 90 propozycji.

25

Prezentacja Gdyńskiego Centrum Filmowego zorganizowana w Gdynia InfoBoxie. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Leszek Kopeć i Jerzy Rados.

 

Odbył się pokaz filmów nagrodzonych podczas siódmej edycji Festiwalu Najlepszych Niezależnych Filmów Świata Warszawa „Grand OFF Awards 2013”.

 

26

Podczas 40. sesji Rady Miasta przyjęto dwie rezolucje. Pierwsza z nich dotyczyła wydarzeń na Ukrainie, druga natomiast potwierdzała wolę doprowadzenia do uruchomienia funkcji cywilnych na lotnisku w Gdyni – Kosakowie.

27

W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 15 w Gdyni odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Miłość zakwita o każdej porze roku” ogłoszony z okazji święta Walentynek, skierowany do uczniów gimnazjów.

 

MARZEC

 

1

Na międzynarodowym Turnieju Judo w chorwackim Samoborze judocy Galeonu Gdynia zdobyli 8 medali. Złote zdobyli: Jakub Warcaba, Tomasz Zielski, Jakub Sordyl, Przemysław Szuta. Brązowe medale otrzymali: Felicja Gajdowska, Dominika Kużma-Ebel, Daniel Kalinowski.

 

2

Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych, nadając ich imię węzłowi przy zbiegu ulic Morskiej i Chylońskiej.

W Domku Żeromskiego odbyło się zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa spotkanie z Jackiem Dworakowskim, autorem książki „Pocztówki z Wybrzeża, czyli historia na kartach zapisana”.

 

3

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja końcowa projektu Bothnian Green Logistic Corridor promującego innowacyjne rozwiązania logistyczne dla szybkiego, oszczędnego i przyjaznego środowisku naturalnemu transportu towarów.

 

5

Rozpoczęła się III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. Jej nowym przewodniczącym został Tomasz Prabucki (XIV LO), wiceprzewodniczącymi: Aleksandra Lietza (IX LO), Krzysztof Holke (VI LO), a sekretarzem Arkadiusz Świder (IALO).

Telewizja Polska Gdańsk wyemitowała piąty z cyklu program pt. „Czas Gdyni”. Poświęcony on został Gdyni jako miastu podróży.

 

7

W hali Gdynia Arena rozpoczęły się 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów popularnie zwane KOLOSAMI.

 

W Teatrze Gdynia Główna odbyła się premiera sztuki ,,Epitafium dla władzy” inspirowanej książką ,,Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego.

W Muzeum Miasta Gdyni odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Shirley – wizje rzeczywistości”. Film zrealizowany na podstawie obrazów amerykańskiego malarza Edwarda Hoopera.

Pod patronatem pomorskiego kuratora oświaty Elżbiety Wasilenko i wiceprezydenta Gdyni Ewy Łowkiel odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu Origami dla uczniów szkół podstawowych pt. „Bezkresny ocean w origami”.

 

9

W budynku Morskiego Instytutu Rybackiego odbył się SM Rock Fest. Impreza charytatywna zorganizowana na rzecz pacjentów Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Oddziału Pomorskiego.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zorganizowało Jarmark Kaziukowy.

Zakończyły się 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
Super Kolosa przyznano Januszowi Kurczabowi, wybitnemu alpiniście. Kolosa w kategorii żeglarstwa otrzymał Ryszard Wojnowski za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego i zamknięcie pętli wokół Bieguna Północnego. Główną nagrodą w kategorii podróży nagrodzono Piotra Strzeżysza za wyprawę rowerową z Alaski do Patagonii. Za eksplorację jaskiń nagrodzono Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcję Grotołazów “Wrocław” za wyprawę Hagengebirge 2014, a w gronie alpinistów Kolosa otrzymał Adam Pustelnik za wytyczenie najtrudniejszej polskiej drogi klasycznej na ścianie Vagakallen w Norwegii. Z kolei wyczynem roku uznano pierwszy na świecie lot szybowcem nad Himalajami Sebastiana Kawy.

 

10

Ruszył projekt pt. „Gdyński Kupiec”, skierowany do osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą na terenie Zespołu Miejskich Hal Targowych w Gdyni.

Zakończyła się IX edycja międzyszkolnych obchodów 88. urodzin Gdyni. W trakcie imprezy młodzież z 11 gdyńskich szkół wzięła udział w siedmiu konkursach projektu edukacyjnego „Gdynia moje miasto – okno na świat” objętego patronatem wiceprezydent Ewy Łowkiel.

 

13

Gdyński profil społecznościowy na Facebooku przekroczył 40.000 fanów.

 

15

W Gimnazjum nr 4 odbył się finał XIII gdyńskiej edycji konkursu „8 Wspaniałych”. Jego celem jest promowanie pozytywnych, zachowań, działań i postaw oraz upowszechniane młodzieżowego wolontariatu.

Podczas dwudniowych XVII Mistrzostw Polski Cheerleaders drużyna z Miejskiego Domu Kultury w Gdyni zdobyła brązowy medal.

 

16

Szczypiornistki Vistalu Gdynia wywalczyły Puchar Polski. W finałowym meczu pokonały drużynę KGHM Metraco Zagłębie Lublin.

 

19

W siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, dyrektor Urzędu Morskiego, Andrzej Królikowski, komandor Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni do spraw morskich Henryk Śniegocki,  podpisali list intencyjny, którym zainaugurowano przygotowania do drugiej edycji reaktywowanego Święta Morza.

 

21

Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano szósty z cyklu 12-minutowy program pt. „Czas Gdyni”.

Podczas imprezy pt. „Świętojańska wita wiosnę” zaprezentowano 16 wystaw historycznych.

Z okazji powitania wiosny miasto Gdynia, w ramach festynu „Świętojańska wita wiosnę”, gdyńscy kupcy i restauratorzy przygotowali szereg atrakcji. Tego dnia puby, restauracje, butiki i wybrane sklepy otwarte były do północy.

 

22

Uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego – gdyńskie gimnastyczki, Natalia Kozioł i Julia Wiśniewska wzięły udział w Turnieju Międzynarodowym w gimnastyce artystycznej GRACIA CUP w Budapeszcie.

 

23

Reprezentanci Karate Klub Gdynia wzięli udział w Pomorskim Turnieju Karate Tradycyjnym, organizowanym przez Karate Klub Wejherowo i Okręgowy Związek Karate w Gdyni. Reprezentanci Karate Klub Gdynia zdobyli 18 medali – 3 złote, 6 srebrnych i 9 brązowych oraz szereg nagród.

 

24

W Gdynia InfoBox odbyła się promocja 18. wydania kwartalnika kulturalnego „Bliza”.

 

27

W Teatrze Miejskim odbyła się coroczna uroczystość przyznania Nagród Prezydenta Miasta Gdyni ludziom teatru. Z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni nagrodzeni zostali: Karolina Trębacz, Artur Guza, Tomasz Kiel. Z Teatru Miejskiego nagrody otrzymali: Beata Buczek-Żarnecka, Rafał Kowal, Grzegorz Wolf.

 

 

28

Odbyły się uroczystości z okazji 69. rocznicy wyzwolenia Gdyni spod hitlerowskiej okupacji.  Na Skwerze Kościuszki delegacje Marynarki Wojennej, władz samorządowych i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego.

W ramach obchodów Dni Ziemi w Szkole Podstawowej nr 13 odbyła się XI edycja Gdyńskiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych pod patronatem Prezydenta Miasta. Tematem były „Rośliny i zwierzęta Pomorza”.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczął się trwający dwa dni Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory. W trakcie imprezy przeprowadzono szereg warsztatów,  pokazów naukowych i projektów badawczych.

 

KWIECIEŃ

 

4

W gdańskiej TVP wyemitowano kolejny odcinek programu Program „Czas Gdyni”. Poświęcony on został gdyńskiej edukacji.

 

5

Kapituła Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Marynarki Wojennej wyróżniła Bałtyckimi Sterami Turystyki 2013 Morski Klub Płetwonurków „FLOTA” w trzech kategoriach: „Turystyczne Zdjęcie Roku 2013”; „Płetwal Roku 2013” i „Turystyczna Impreza Roku 2013”.

 

6

Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni zorganizowało finał Pól Nadziei na Pomorzu 2014.

W gdyńskim InfoBoxie odbyła się uroczysta prezentacja projektu AB Inwestor Skatepark przy Skwerze Sue Ryder. Obiekt ten przeznaczony został dla miłośników skateboardingu, rowerów BMX i rolek.

 

12

W hali lekkoatletycznej przy ul. Olimpijskiej odbył się XIX Festiwal Skoku  o Tyczce im. Walentego Wejmana. Do Gdyni przyjechało ponad sto tyczkarek i tyczkarzy z całego kraju. Impreza została zorganizowana przez Klub Lekkoatletyczny „Gdynia” i Gdyński Ośrodek Sportu i rekreacji. Najlepszą zawodniczką Festiwalu została tyczkarka Agnieszka Kaszuba z Klubu Lekkoatletycznego „Gdynia”.

W Miejskich Halach Targowych odbył się  pokaz mistrzowskiego gotowania Live Cooking (potrawy z Maroka, Algierii i Tunezji) w wykonaniu szefowej restauracji „Malika” Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz.

 

17

W ramach obchodów 60. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją do Gdyni przybył z czterodniową wizytą turecki okręt Marynarki Wojennej TCG ,,Gaziantep”.

18

Program „Czas Gdyni” wyemitowany w gdańskiej TVP został poświęcony gdyńskim lasom. Przedstawione w nim zostały szlaki turystyczne, programy eko w szkołach i fauna zamieszkująca gdyńskie lasy.

20

Tradycyjnie jak co roku oo. franciszkanie i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z wolontariuszami spotkali na Śniadaniu Wielkanocnym w dolnym kościele oo. Franciszkanów się z osobami samotnymi i potrzebującymi pomocy.

 

25

Podczas Krajowych Mistrzostw Polski, tancerki gdyńskiego klubu Jowita Fit Dance Gdynia wywalczyły złoty medal, w kategorii powyżej 16 lat (Kornelia Kowalczyk i Julia Wojdan). Wicemistrzostwo Polski w tej samej kategorii wiekowej zdobyła Kornelia Kowalczyk, a z brązowym medalem wróciły do Gdyni Dominika Dzida i Weronika Siewert.

MAJ

 

1

W dniach 1- 11 maja odbyły się imprezy z okazji  10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Akwarium Gdyńskie, Akademia Marynarki Wojennej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej, teatr Muzyczny, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i  Dworzec Gdynia Główna przygotowały moc atrakcji.

W Gdyni uroczyście obchodzono dzień Flagi Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

2

Rozpoczęły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które trwały do 9 maja.

 

8

Uroczystościami przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie uczczono 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Odbyło się pierwsze w historii miasta głosowanie nad budżetem obywatelskim. Mieszkańcy miasta otrzymali możliwość wyboru inwestycji w swoich dzielnicach, które zostaną dofinansowane przez Miasto. Gdynianie przygotowali 236 wniosków, które zostały podzielone na cztery kategorie: poprawiające estetykę otoczenia, związane z rekreacją, bezpieczeństwem i z remontami.

 

9

Rozpoczęła się weekendowa impreza pt. „Ogród”. W jej trakcie w Parku Kolibki spotkali się miłośnicy działkarstwa.

 

10

Odbył się Bieg Europejski.

14

Paradą ulicami miasta zainaugurowano obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza została zorganizowana przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koło w Gdyni.

15

W gdyńskiej YMCA odbyło się X Jubileuszowe Gdyńskie Dyktando dla Seniorów.

 

16

TVP Gdańsk wyemitowała dziesiąty z cyklu program „Czas Gdyni”. Poświęcony został gdyńskim inwestycjom

Odbyła się Noc Muzeów. Gdynianie mogli odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Mini muzeum w „ankwocu” Centrum Designu Gdynia, Teatr Muzyczny, Teatr Gdynia Główna.

W Hali Gier GOSiR odbyły się Ogólnopolskie Integracyjne Zawody Bocci dla osób niepełnosprawnych.

18

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej przyznała nagrodę główną Mateuszowi Pakule za sztukę „Smutki tropików”.

 

20

W Hali „Gdynia Arena” odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości.

 

23

Wojciech Szczurek otrzymał tytuł „Samorządowego Menadżera Regionu”.

 

24

Podczas trwających w dniach 24 – 27.04. w Berlinie Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Pływaniu osób niepełnosprawnych, gdynianka Nikola Kacik z klubu Szansa Start Gdańsk zdobyła srebrny medal na dystansie 650 m stylem grzbietowym

Odbyły się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. W Gdyni powstało 121 obwodów wyborczych – 117 stałych i 4 zamknięte.

 

26

Anna Czarniecka  (SGA Gdynia) podczas trzydniowych Mistrzostw Polski 2014 w Gimnastyce Artystycznej oprócz zdobycia po raz drugi z rzędu tytułu Mistrzyni Polski w wieloboju, zdobyła także komplet czterech złotych medali w rywalizacji finałowej.

Podczas uroczystości w Teatrze Miejskim w Gdyni Wojciech Kościelniak, Piotr Bulczak, Zbigniew Pilachowski i Przemysław Dyakowski zostali laureatami nagrody „Galiony Gdyńskie” za rok 2013.

 

27

W Centrum Logistycznym gdyńskiego portu przy ul. Kontenerowej oddano do użytku magazyn wysokiego składowania.

 

29

Odbyły się oficjalne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Uroczystości zorganizowane zostały przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego oraz pod pomnikami: Żołnierzy AK i Żołnierzy SZnZ.

 

30

TVP Gdańsk wyemitowała kolejny program z cyklu „Czas Gdyni”. Poświęcony on został rodzinie.

 

CZERWIEC

 

1

  1. rocznica powołania do życia Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni, która przejęła część załogi i taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji.

 

2

W Pomorskim Parku Technologicznym ogłoszono nazwiska laureatów XII edycji Konkursu „Gdyński Biznesplan 2014”. Wzięły w nim udział 562 osoby, które zgłosiły 572 pomysły na biznes.

Glosami internautów, którzy wzięli udział w plebiscycie  programu „Świat się kręci” TVP1 i Onet.pl Gdynia została wybrana Miastem 25-lecia wolności Polski.

 

7

Rozpoczęła się dwudniowa impreza koszykarska „Gdynia Streetball Chalenge.

 

8

Rozpoczęły się trwające do 12.06 Mistrzostwa Polski Klubów Kibica Koszykówki.

9

Rozpoczęła się trwająca do 28 czerwca czwarta edycja Festival Gdynia Traffic Design.

 

12

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał nagrodę za zajęcie przez miasto pierwszego miejsca w rankingu dużych miast atrakcyjnych dla biznesu, opracowanego przez Ośrodek Informacji Gospodarczej i magazyn „Forbes”.

Na Stadionie Miejskim oraz specjalnie zbudowanym boisku z naturalną nawierzchnią na plaży miejskiej rozpoczęły się ogólnopolskie finały Coca Cola Cup. Zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny gimnazjalne z całej Polski.

 

13

Gdańska TVP wyemitowała dwunasty odcinek z cyklu „Czas Gdyni” poświęcony gdyńskim innowacjom.

 

14

Odbyła się VI edycja „Gdyńskiego Magla Twórczego” Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, Stowarzyszenie inicjatywa Arka Gdyni, gdyńskie służby mundurowe oraz inne organizacje i instytucje wspierające osoby
z niepełnosprawnością.

W sobotnie popołudnie i wieczór podczas imprezy „Nowa Świętojańska” ulica stała się deptakiem.

 

16

W kościele pw. Św. Andrzeja Boboli odbył się I Przegląd Chórów Gdyńskich.

 

18

Aleja Statków Pasażerskich wzbogaciła się o kolejne 2 tablice. Upamiętniły one wizyty w Gdyni statków „Celebrity Eclipse” oraz „MSC Orchestra”.

 

20

Odbył się Nocny Bieg Świętojański. Zapisało się do niego blisko sześć tysięcy zawodników.

 

21

Rozpoczęły się trwające do 23. czerwca gdyńskie obchody Święta Morza.

 

23

Wmurowany został kamień węgielny po nowy kompleks Gdyńskiego Centrum Filmowego, który zlokalizowany został przy pl. Grunwaldzkim, tuż obok gmachy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.

Odbyła się prezentacja nowego numeru „Blizy” zatytułowanego „Wielkie wędrówki” w Gdynia InfoBox. Numer został poświęcony roli architektury w kształtowaniu przestrzeni tworzącej miasta.

 

27

Uroczyste otwarcie klubu muzycznego „Atlantic” w budynku mieszczącym przed II wojną światowa galerię malarską Mariana Mokwy Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano trzynasty z cyklu programów pt. „Czas Gdyni”. Poświęcony został wakacyjnej ofercie przygotowanej przez Gdynię.

Rozpoczęła się LITERATUROMANIA; podczas zakończenia imprezy przyznano Nagrody Literackie GDYNIA. 28.06.2014 Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA ogłosiła czterech laureatów. Zostali nimi w kategorii poezji: Marcin Świetlicki; w kategorii proza: Jerzy Pilch; w kategorii eseistyka: Wojciech Nowicki; w kategorii przekład na język polski: Jerzy Czech.

 

28

Morski Klub Płetwonurków „FLOTA” Gdynia O/ PTTK Marynarki Wojennej zdobył Puchar Prezydenta Miasta Gdyni. Zawodnicy tego klubu po raz szósty z rzędu zdobyli Mistrzostwo Polski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – VI Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Gdyni w długodystansowym pływaniu w płetwach, pod hasłem „Gdyńska Mila Nurkowa”.

Ze Skweru Kościuszki wyruszył III Gdyński Nocny Przejazd Rowerowy.

Na Skwerze Arki Gdynia odbyła się 2. edycja festiwalu Flashback Festiwal, podczas której zaprezentowali się lokalni artyści rockowi i hip-hop’owi, DJ oraz producenci muzyki elektronicznej.

 

LIPIEC

 

2

Rozpoczął się Open’er Festival, jeden z największych letnich festiwali na świecie.

 

4

Rozpoczęła się 7. edycja festiwalu designu – „Gdynia Design Days”, który  poświęcony został roli designu w zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, zależnie od ich wieku: 5+, 30+, 60+ i próbie znalezienia wspólnego mianownika między pokoleniami.

 

11

Rozpoczął się odbywający do 9 lipca Ladie’s Jazz Festiwal – jedyny festiwal jazzowy w całości poświęcony paniom grającym jazz.

 

18

Rozpoczęły się trwające do 20 lipca regaty LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2014, bardzo ważny sprawdzian dla polskiej reprezentacji prowadzonej przez trenera Pawła Kacprowskiego przed Mistrzostwami Świata w hiszpańskim Santander.

 

19

W ramach obchodów 20. rocznicy  powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej podczas Dnia Otwartego zorganizowano pokazy lotnicze na Wojskowym Lotnisku w Babich Dołach.

 

22

Obchodzono 60. Rocznicę uruchomienia komunikacji miejskiej (linia 114)  na Demptowie.

 

26

Odbyły się trwające dwa dni Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race 2014, pierwsza tego typu impreza w Polsce. Udział w nich wzięło 12 najlepszych na świecie pilotów klasy Master oraz 6 pretendentów klasy Challenger. Imprezę obejrzało ok. 700 tys. widzów.

 

31

Rozpoczęły się czterodniowe Targi Sportów Wodnych ŚWIAT i WODA – na wodzie. Honorowy patronat nad Targami sprawowali: Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Imprezę organizują Yacht EXPO, Murator EXPO, Miasto Gdynia oraz GOSiR. Partnerem targów jest magazyn „Żagle”.

 

SIERPIEŃ

 

1.

Rozpoczęły się trzydniowe 9. Targi Sportów Wodnych Wiatr i WODA – na wodzie. Impreza zorganizowana została w przystani jachtowej „Marina Gdynia” oraz w halach namiotowych.

Na trasie organizowanego po raz czwarty BCT Gdynia Marathon zwyciężyła węgierka Anna Olasz. Udział w maratonie wzięło 12 zawodników z czterech kontynentów.
W kategorii panów najszybszy był Polak – Krzysztof Pielowski.

 

2.

Drużyna futbolu amerykańskiego „Seahawks” w trakcie IX Superfinału Polskiej Ligii Futbolu Amerykańskiego zdobyła tytuł Mistrza Polski.

 

3

Rozpoczął się III Nadmorski Plener Czytelniczy, zorganizowany na Bulwarze Nadmorskim, gdzie pojawiło się blisko 30 autorów. W trakcie wyścigu OPEN w ramach BCT Gdynia Marathon udział wzięło 102 zawodników i amatorów pływania na wodach otwartych.

 

15

W Gdyni obchodzono uroczyście Święto Wojska Polskiego. Na terenie Klubu i Muzeum Marynarki Wojennej przy Bulwarze Nadmorskim odbył się m.in. Morski Festyn.

Rozpoczęła się Operacja Żagle Gdynia 2014.

Wystartował dwudziesty, organizowany nieprzerwanie od 1995 r. Maraton „Solidarności”. Najlepszy okazał się Joel Maina Mwangi, drugie miejsce zajął Charles Cheruiyot Toroitich, zaś trzeci był Elias Kiptum Maindi.

 

18

Podczas konferencji prasowej ogłoszono zakończenie prac adaptacyjno-budowanych na Dworcu Morskim i Magazynie Tranzytowym.

 

22

Telewizja Gdańsk pokazała kolejny odcinek z cyklu „Czas Gdyni”.

 

28

Rozpoczęła się IV edycja Weekendu Architektury, których organizatorem jest Gdynia Realizacja – Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o. i Muzeum Marynarki Wojennej.

 

30

Rozpoczęły się obchody 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r.

 

WRZESIEŃ

 

5.

Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano program pt. „Czas Gdyni”, poświęcony problematyce bezpieczeństwa publicznego w mieście

 

11

Rozpoczęły się trzydniowe Europejskie Obchody Dnia Maszynisty, których  Gdynia jest gospodarzem.

 

15

Ruszył 3. Festiwal Filmowy w Gdyni. Widzowie mogli wybierać m.in. spośród 13 filmów w Konkursie Głównym; 4 filmów w sekcji „Inne Spojrzenie”; 25 filmów w Konkursie Młodego Kina; 12 filmach w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego; 6 zrekonstruowanych cyfrowo filmów w sekcji „Czysta Klasyka”.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie delegacje władz miasta i organizacje kombatantów złożyły kwiaty.

 

18

W Gdynia InfoBox Jacek Bromski i Paweł Huelle zaprezentowali 20. Numer „Blizy” – pierwszego w historii magazynu artystycznego wydawanego w Gdyni. Artykuły zamieszczone w numerze poświęcone zostały różnym aspektom sztuki kulinarnej.

 

20

Obchodzono „Europejski dzień bez samochodu”. Impreza ta stanowi jeden z elementów inicjatywy pod nazwą „Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju”.

Zakończył się 39. Festiwal Filmowy. Główną nagrodę zdobył film „Bogowie”, w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film zdobył także nagrody za najlepszy scenariusz i scenografię.

 

23

Rozpoczął się trwający do 26 września Międzynarodowy Kongres Urbanistów ISOCARP. Organizatorami imprezy było Międzynarodowe Towarzystwo Urbanistów i Planistów oraz Miasto Gdynia.

Do 27 września potrwa odbywający się w Gdyni i Sopocie Festiwal BAIT FEST.
Stanowi on finał trzyletniego projektu, w którym młodzi ludzie, poznając tajniki sztuki teatralnej, przygotowali własne spektakle.

24

Przy ul. Korzeniowskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej a także członków innych organizacji niepodległościowych drugiej konspiracji i inne osoby walczące o niepodległość Polski.

Odbył się zorganizowany przez Muzeum Marynarki Wojennej Festyn „Gdynia dla Orła”, podczas której obejrzeć można było sprzęt militarny z okresu II wojny światowej prezentowany przez grupy rekonstrukcyjne.

 

26

Przez trzy dni trwał VI Weekend Kulinarny w Gdyni.

W Parku Kolibki rozpoczęła się 21 edycja imprezy „Dary ziemi … i Europa od Kuchni”

 

29

W Gdyni w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbyła się gala finałowa XIV edycji Programu Społecznościowego Mistrz Mowy Polskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się aktor tego teatru Szymon Sędrowski.

 

PAŹDZIERNIK

 

3

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie Gdynia otrzymała szereg nagród. Miedzy innymi nagrodzono InfoBox – Obserwatorium Zmian. Uhonorowano także Centrum nauki Experyment oraz Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni „KOLOSY”.

Podczas uroczystej gali w Karpaczu Minister Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Aleksander Waszkielewicz – prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego wręczyli  przedstawicielom  Gdyni statuetkę „Samorządu Równych Szans 2014”.

W TVP Gdańsk wyemitowano kolejny program z cyklu „Czas Gdyni”. Odcinek poświęcony został polityce społecznej miasta.

 

10

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się 14. edycja Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni.

 

11

Odbyła się szósta edycja największej imprezy nurkowej w Polsce – Eko Dna Nurkowego. W jej trakcie 190 uczestników oczyszczało dno gdyńskiej mariny, basen Prezydenta oraz akwen w pobliżu plaży Śródmieście.

 

19

Na Placu Wysiedlonych odsłonięto pomnik upamiętniający wysiedlenia ludności cywilnej narodowości polskiej przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945.

 

16

Gdynia wspólnie z Rumią, Redą i Wejherowem podpisały umowę o współpracy w projekcie „Ochrona Wód Zatoki Gdański – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim”.

 

17

Z okazji Dnia św. Łukasza, podczas uroczystości w Szkole Muzycznej, Prezydent Gdyni wręczył nagrody pracownikom służby zdrowia.

 

24

Podczas Targów Tour Salon w Poznaniu Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni otrzymało Certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego” roku 2014.

25

 

W rozpoczętych Mistrzostwach Flandrii w Judo w Belgijskim Lommel zawodnicy gdyńskiego Galeonu zdobyli cztery srebrne medale.

 

27

W trakcie festynu „Gdynia dla Orła” zorganizowanego przez Muzeum Marynarki Wojennej wszyscy zainteresowani mogli poznać dzieje Marynarki Wojennej.

 

30

Polski Holding Nieruchomości, właściciel Dalmoru, podpisał umowę z firmą mLocum, na realizację pierwszych sześciu budynków na Molo Rybackim.

 

31

Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano kolejny odcinek programu z cyklu „Czas Gdyni”.

 

LISTOPAD

 

5

Prezydenci Gdyni i Sopotu podpisali porozumienie, którego celem będzie stworzenie transportowego węzła integracyjnego  wokół przystanku PKM Gdynia Karwiny.

 

10

Rozpoczęła się 6 edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Do rywalizacji o główną nagrodę stanęło osiem spektakli polskich teatrów z Krakowa, Warszaw, Wrocławia, Bydgoszczy, Katowic, Wałbrzycha, Olsztyna i Legnicy.

 

11

Gdynia świętowała 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną częścią obchodów była Parada Niepodległości.

Na antenie TVP Gdynia wyemitowano kolejny program z cyklu „Czas Gdyni”. W programie zaprezentowano wyremontowaną i rozbudowaną gdyńską Szkołę Muzyczną.

W Biegu Niepodległości wzięło udział 7250 biegaczy.

 

14

Na antenie TVP Gdynia pokazano film z cyklu „Czas Gdyni”. Program poświęcony został historii i dniu dzisiejszemu Szkoły Muzycznej.

 

16

W wyborach samorządowych, które w Gdyni odbywały się w 5 okręgach  Wojciech Szczurek został po raz piąty wybrany na prezydenta Gdyni. O 28 mandatów Radnego ubiegało się łącznie 3076 kandydatów. O mandat Radnego Sejmiku ubiegało się 109 kandydatów.

 

17

Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny GDYNIA i Fundacja Gospodarcza zorganizowały szereg imprez w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

19

Wyszedł ostatni w 2014 r. numer „Ratusza”

 

22

Podczas trwających dwa dni Drużynowych Mistrzostw Polski zawodniczki UKS JANTAR Gdynia: Julia Wiśniewska, Natalia Wiśniewska i Paulina Mikuła zdobyły wicemistrzostwo Polski.

 

25

Ruszyła szósta edycja kampanii „Biała Wstążka”, będąca symbolem sprzeciwu przeciwko przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet.

Centrum Designu Gdynia obchodziło trzecią rocznice powstania.

 

28

Odbyły się uroczystości z okazji 96. rocznicy powstania Marynarki Wojennej W TVP Gdańsk zaprezentowano kolejny odcinek programu „Czas Gdyni”, tym razem  poświęcony działalności gdyńskiego hospicjum.

 

29

Pływacy – uczniowskiego Klubu Sportowego „Siódemka” Gdynia w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich MEYN w Lęborku zdobyli dziewięć medali.

 

GRUDZIEŃ

 

1

Odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Gdynia VII kadencji. Radni złożyli ślubowanie i wybrali prezydium. Nowym przewodniczącym został Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

W siedzibie Akwarium Gdyńskiego odbył się finał międzyszkolnego konkursu na opowiadanie o rybach w herbie Gdyni. W konkursie wzięło udział 58 uczniów z 9 gdyńskich szkół.

 

2

Rozstrzygnięto XIV edycję organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkursu, zatytułowanego „Gdynia w fotografii”, którego temat brzmiał „Ulubione szlaki spacerowe gdynian”.

Ruszyła trzynasta edycja konkursu „Gdyński Biznesplan”.

 

3.

Rozpoczęła się wizyta nauczycieli ze Stowarzyszenia ADI (Associazione Docenti Italiani z Bolonii). Ze strony polskiej głównym koordynatorem był Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.

 

7

Na Dworcu Gdynia Główna Osobowa program III Polskiego Radia zorganizował wystawę  „Trójka w obrazach wielkich mistrzów”. Wystawa przedstawiała zdjęcia użyte w „trójkowym” kalendarzu na lata 2015/2016.

 

11

Ogłoszona została 11 edycja konkursu „Gdynia bez barier”.

 

12

TVP Gdańsk wyemitowała program z cyklu „Czas Gdyni”. Odcinek poświęcony został gdyńskim rzemieślnikom wykonującym coraz rzadziej spotykane zawody (np. lutnika, szklarza, krawca).

 

15

Rozpoczęła się budowa kolejki torowej na Kamienną Górę.

W Szkole Muzycznej odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Gdyni dla uczniów i studentów.

 

17

Odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę wydarzeń 17 grudnia.

 

26

Na antenie TVP Gdańsk wyemitowano kolejny z programów cyklu „Czas Gdyni”. Poświęcony został tradycjom gdyńskim, o których opowiadali Danuta Toczek i Leon Skelnik.

 

31

Na Skwerze Kościuszki rozpoczął się Sylwestrowy Rejs Przebojów z Polsatem, podczas którego Gdynianie i widzowie Telewizji Polsat przywitali nowy 2015 rok.

Przeczytaj również

Najnowsze