Inżynier Tadeusz Wenda był głównym projektantem i kierownikiem budowy Gdyni – jednej z największych inwestycji II RP. Mała wioska rybacka stała się jednym z najważniejszych portów na Bałtyku, do którego wpływały transatlantyki.
Budowa i rozwój Gdyni był jednym z najważniejszych projektów II Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu niecałych 20 lat mała wioska zmieniła się w nowoczesne miasto portowe. Prace rozpoczęły się 29 maja 1921 roku a już po dwóch latach, 29 kwietnia 1923 roku odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. W roku 1934 Gdynia była już jednym z najnowocześniejszych portów w Europie i największym na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków.
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi kampanię „Giganci nauki PL”, która ma przybliżyć postacie wybitnych naukowców, wynalazców i odkrywców, którzy niestety w dużej mierze pozostają zapomniani.
Polecamy film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej o Tadeuszu Apolinarym Wendzie, inżynierze komunikacji, budowniczym linii kolejowych, głównym projektancie i kierowniku budowy Gdyni.
Aby przybliżyć sylwetki tych niezwykłych ludzi staraniem IPN i IHN PAN została wydana 5-tomowa publikacja Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego
https://ipn.gov.pl/pl/giganci-nauki-pl/138472,Giganci-nauki-PL-spot.html