Strona głównaAktualnościZbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej

Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej

Wystawa stała Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni prezentuje oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Większość  eksponatów zdemontowano z pokładów okrętów służących w polskiej Marynarce Wojennej.

Wśród zabytków artylerii okrętowej znajdujemy prawdziwe unikaty, jak podwójna armata przeciwlotnicza 40 mm Boforsa z okrętu podwodnego „Sęp” (identyczny egzemplarz znajdował się na bliźniaczym „Orle”), najsłynniejsze działko przeciwlotnicze II wojny światowej – 20 mm Oerlikon z wyposażenia ORP „Błyskawica” czy podwójny nkm 13,2 mm Hotchkissa wydobyty z wraku „Gryfa”, zbombardowanego na Helu we wrześniu 1939 r. Przejmującym dopełnieniem tamtego dramatu jest strzęp bandery z fragmentem orła, uratowany z zatopionego ORP „Gryf”, mosiężne litery składające się na nazwę okrętu zdemontowane z wraku oraz oryginalne koło ratunkowe.

Broń podwodną reprezentują torpedy kilku typów – od unikatowej, niemieckiej konstrukcji z przełomu XIX/XX wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest francuska mina morska SM 5, używana przez polskie okręty podwodne podczas kampanii wrześniowej. Na identycznej zatonął trałowiec Kriegsmarine „M 85” w październiku 1939 roku.

Wśród broni używanej do zwalczania okrętów podwodnych zwraca uwagę miotacz bomb głębinowych Thornycroft produkcji brytyjskiej. W miotacze tego typu uzbrojony był niszczyciel ORP „Błyskawica”. Drugi egzemplarz do dzisiaj znajduje się na pokładzie okrętu.

Wyjątkowym eksponatem, rangi światowej, jest niemiecka bombotorpeda serii BT (Bomben-Torpedo) 1000 RS. Idea skonstruowania tej ofensywnej lotniczej broni wywodzi się z próby połączenia zalet bomb i torped lotniczych. Jedyną znaną ich wersją wspomaganą silnikiem rakietowym była właśnie BT 1000 RS.

Z okrętów eksploatowanych w latach powojennych pochodzą: broń przeciwlotnicza, miotacze bomb głębinowych, miny typów 08/39 i JAM. Uzbrojenie lotnictwa marynarki wojennej z tego okresu reprezentują działka, kierowane i niekierowane pociski rakietowe. Największym egzemplarzem eksponowanej broni jest przeciwokrętowy pocisk rakietowy P 21 z uzbrojenia korwet typu „Tarantul”. To były przez wiele lat podstawowe okręty uderzeniowe polskiej floty. Wszystkie wycofane zostały już ze służby, a elementy ich wyposażenia zasiliły muzealne zbiory.

Atrakcją ekspozycji jest multimedialne stanowisko oparte na realiach alianckich działań prowadzonych na Morzu Śródziemnym jesienią roku 1942. Zwiedzający będzie mógł wcielić się w rolę strzelca karabinu maszynowego Lewis na pokładzie ORP „Błyskawica" zwalczającego miny oraz odpierającego ataki nieprzyjacielskiego lotnictwa.

Informacja ze strony Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Przeczytaj również

Najnowsze