Budlewski Aleksander

Urodzony w 1876 r. – zmarł 2 kwietnia 1950 r. Kierownik Referatu Budowli Morskich Kierownictwa Budowy Portu, a następnie Urzędu Morskiego w Gdyni

Inżynier budowy okrętów, jeden z głównych projektantów budowli hydrotechnicznych w porcie w Gdyni, współpracownik inż. Tadeusza Wendy. W latach 1896-1908 pracował przy budowie rosyjskiej kolei, a następnie poszukiwał ropy naftowej na obrzeżach Morza Kaspijskiego. Na zlecenie firmy Bratia Staciewy zaprojektował tam 20-kilometrowe żelbetonowe molo. W latach 1910-1919 budował port morski w Tuapse nad Morzem Czarnym i rzeczno-morski na Dnieprze w Chersoniu.

Do Polski wrócił w roku 1920, jednak przez długi czas nie mógł znaleźć pracy w swym zawodzie. W roku 1924 przyjechał do Gdyni i od początku włączył się w budowę portu. Przez trzynaście lat kierował Referatem Budowli Morskich, a potem – do wojny – Oddziałem Hydrotechniczno-Drogowym Wydziału III Urzędu Morskiego. Wysiedlony z Gdyni przez Niemców okres okupacji przeżył w Generalnym Gubernatorstwie.

Po zakończeniu wojny natychmiast wrócił na Wybrzeże i przystąpił do prac nad odbudową portu. Pracował w Biurze Odbudowy Portów, Urzędzie Morskim i w Zarządzie Portu Gdańsk-Gdynia. Zmarł w wieku 74 lat w Gdyni. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

Źródło: Bolesław K. Mazurkiewicz, Encyklopedia inżynierii morskiej, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Gdańsk 2009; Ryszard Mielczarek, Budowa portu handlowego w Gdyni w latach 1924-1939, Gdańsk: Instytut Kaszubski w Gdańsku, 2001; Małgorzata Sokołowska, Wiesława Kwiatkowska: Gdyńskie cmentarze: O twórcach miasta, portu i floty, Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2003

Galeria