Pierwszy kapitan portu w Gdyni Stefan Bonifacy Łabęcki mianowany został na to stanowisko 24 lutego 1922 r. Brak odpowiednich budynków i domów dla administracji portowej spowodował, że pierwszy kapitan portu dojeżdżał do Gdyni z Wejherowa. Sama instytucja kapitanatu niebyła wówczas znana w prawodawstwie polskim, a więc nie miała podstaw prawnych i czynności te wykonywała w imieniu Urzędu Marynarki handlowej. Rozpoczęcia prac związanych z budową portu gdyńskiego wymogło powołanie władzy policyjno-portowej i porządkowo-kontrolnej na miejscu. Mimo tych trudności Stefan Łabęcki w pierwszych miesiącach pracy opracował wstępne przepisy regulujące zadania portu i wyznaczył części portu do dyspozycji przyszłych użytkowników.
Od marca do czerwca 1923 r. funkcję kapitana portu sprawował kpt. mar. rez. Eugeniusz Pławski, a po nim stanowisko to objął na prawie 10 lat Władysław Zaleski. Zamieszkał on wówczas w pierwszym budynku Kapitanatu Portu, jakim był niewielki parterowy, drewniany barak z ażurową wieżyczką, która umożliwiała obserwację statków przybywających do portu.
Źródło: Jan Tymiński, Administracja morska w Gdyni w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry, działalność, Gdynia 2020