Przywitaj lato w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni serdecznie zaprasza w dniach 19 i 20 czerwca 2021 roku na wspólne świętowanie początku lata.

W sobotę zachęcamy do udziału w „Spacerze historycznym z zabytkami Marynarki Wojennej w tle”. Będzie to trwająca około dwie godziny przechadzka po turystycznym centrum Gdyni, podczas której szczególną uwagę przewodnik będzie zwracał na miejsca i obiekty związane z wojskową stroną morskiej Gdyni. Oprowadzanie będzie w promocyjnej cenie 5 zł.

W niedzielę proponujemy zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w cenie biletu wstępu.

przywitaj lato w Muzeum Marynarki Wojennej

Rhapsody of Gdynia Zbigniew Jabłoński

Rapsodia Gdyńska

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Oficyna Verbi Causa zapraszają na promocję nowego tomiku wierszy Zbigniewa (Komandora) Jabłońskiego Rapsody Of Gdynia.

10 czerwca, godzina 17:00, wstęp wolny.

Rapsodia Gdyńska

Zbigniew (komandor) Jabłoński (rocznik 1940), ukończył Wydział Lekarski Gdańskiej Akademii Medycznej w 1963 roku. W trakcie studiów debiutował w prasie Wybrzeża,  kierował studenckim teatrem “Kontrapunkt” oraz kabaretem “Skalpelik”. Po stażu w szpitalu w Mławie powołany na dwa lata do Marynarki Wojennej. Pozostał w służbie zawodowej. Od młodszego asystenta i podporucznika awansował w kolejnych latach do Komendanta Szpitala w Helu i stopnia komandora. Specjalista II stopnia z Interny i I stopnia z Organizacji Służby zdrowia. Dwukrotnie uczestniczył w misjach ONZ – w 1976 w Egipcie i w 1997 w Libanie. Jego teksty ukazywały się w prasie, radiu i TV, w programach regionalnych i ogólnopolskich. Jest członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, Prezesem Koła Lekarzy i Farmaceutów Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP. Mieszka w Gdyni od 1976 roku.

Dotychczas wydane książki:

Poezja: Pustynne Piaski (MON 1982), Helskie Pory Roku (KAW 1987), Ginący Półwysep (KAW 1989), Helskie Listopady (KAW 1991), Wiersze Helskie (Bellona 1993), Rapsodia Gdyńska (MW RP 1995), Jesteś Morze (Bellona 2001), Wierszem po Falach (Piękny świat 2003), Rapsodia Gdyńska wydanie drugie (Verbi Causa 2013).

Proza: Przez Bałtyk po rekord świata (Poligraf 1993), Notatnik głupiego palanta (Finna, 2007), Trafiony-Zatopiony (Poligraf  2016).

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni serdecznie zaprasza na Europejską Noc Muzeów on-line. O pełnych godzinach, na profilu Facebook Muzeum zapraszamy na kilkunastominutowe opowieści na żywo o ciekawych eksponatach.

Z uwagi na pandemię znowu pozostaje nam spotkać się z Państwem on-line. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na opowieści „na żywo” już w sobotę 15 maja, o każdej pełnej godzinie rozpoczniemy prezentację na inny temat. Więcej informacji na zamieszczonym plakacie:

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Album z Garlanda

Wielcy Polacy – Tadeusz Wenda (1863 – 1948)

Tadeusz Wenda

Inżynier Tadeusz Wenda był głównym projektantem i kierownikiem budowy Gdyni – jednej z największych inwestycji II RP. Mała wioska rybacka stała się jednym z najważniejszych portów na Bałtyku, do którego wpływały transatlantyki.

Budowa i rozwój Gdyni był jednym z najważniejszych projektów II Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu niecałych 20 lat mała wioska zmieniła się w nowoczesne miasto portowe. Prace rozpoczęły się 29 maja 1921 roku a już po dwóch latach, 29 kwietnia 1923 roku odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. W roku 1934 Gdynia była już jednym z najnowocześniejszych portów w Europie i największym na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi kampanię „Giganci nauki PL”, która ma przybliżyć postacie wybitnych naukowców, wynalazców i odkrywców, którzy niestety w dużej mierze pozostają zapomniani. 

Polecamy film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej o Tadeuszu Apolinarym Wendzie, inżynierze komunikacji, budowniczym linii kolejowych, głównym projektancie i kierowniku budowy Gdyni.​

Aby przybliżyć sylwetki tych niezwykłych ludzi staraniem IPN i IHN PAN została wydana 5-tomowa publikacja Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego

https://ipn.gov.pl/pl/giganci-nauki-pl/138472,Giganci-nauki-PL-spot.html

Muzeum Marynarki Wojennej otwarte od 5 maja

Muzeum Marynarki Wojennej

W środę 5 maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni otwiera się dla swoich gości.

Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście o godzinie 17:15, we wtorki wejście bezpłatnie. ORP Błyskawica nadal zostaje niedostępny dla Gości. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdują się na stronie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni: https://muzeummw.pl/cennik-i-godziny-otwarcia/

Zwiedzanie będzie odbywać się w pełnym reżimie sanitarnym, maseczki są obowiązkowe, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu.

Serdecznie zapraszamy.

Polska i Polacy za granicą //

W Bordeaux (Francja) odbyła się na tamtejszym uniwersytecie inauguracja “Kursu Literatury Polskiej”, który poprowadzi Aureli Doroszewski, profesor Uniwersytetu J.P. Zarazem utworzono na uniwersytecie bordoskim stopień doktorski z dziedziny historii i literatury polskiej.

W dn. 11 bm. została otwarta w Rio’de Janeiro wystawa pejzaży art. malarza C. Lewandowskiego. Protektorat nad wystawą objął pos. R.P. w Rio min. Tadeusz Skowroński.

Dyr. Lenartowicz w imieniu woj. Raczkiewicza, prezesa Światowego Związku Polaków z Zagranicy dokonał otwarcia pokazu propagandowej wystawy książki polskiej, która wkrótce już wyruszy w objazd ważniejszych ośrodków emigracyjnych polskich.

Drugi doroczny BAL MORSKI w Gdyni / Ewa Schrage // Dziennik Bałtycki. – 1929, nr 33, s. 4

Koniec karnawału 1929 rok, Bal Morski, Bal Magisterski, Bal Starych Kawalerów / Ewa Schrage // Dziennik Bałtycki. – 1929

Piękne Panie i nie mniej sympatyczni Panowie. Niech bal ten będzie miejscem spotkań tych wszystkich, którzy pragną godnie zakończyć szał karnawałowy! A wiec do widzenia 9 lutego 1929 roku. Kto żyw niech spieszy na Bal Morski.

Polska i Polacy za granicą

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress