Trzej ślepi pasażerowie na sowieckim statku

Trzej nielegalni pasażerowie chcieli dopłynąć do Włoch na statku “Kim”

Ślepi pasażerowie na sowieckim statku // Gazeta Gdańska. – 1936, nr 182, s. 7

Ślepi pasażerowie na sowieckim statku. Trzej młodzieńcy. 22-letni szewc Czesław Marcinkowski, 20-letni monter Edward Zieliński i 22-letni malarz Józef Pawlak, zapragnęli poznać błękitne niebo Italii, ale nie mieli na podróż pieniędzy, więc “zaokrętowali się” cichaczem na stojący w porcie gdyńskim statek sowiecki “Kim” i w ten sposób wyruszyli w dalszą podróż. Na morzu odkryto jednak obecność niepożądanych pasażerów i z najbliższego portu odesłano ich z powrotem do Gdyni. Obecnie trzej młodzi romantycy będą odpowiadali za swe zamiłowanie do podróży przed sądem.

Noc Muzeów w Muzeum Marynarki Wojennej

Noc muzeów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza 14 maja na Noc Muzeów!

Budynek Muzeum Marynarki Wojennej ul.Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia

19.00-1.00 (ostatnie wejście o 24.00)

Bilet 1 zł

ORP Błyskawica

19.00-1.00 (ostatnie wejście o 24.00)

Otwarcie nowej wystawy „ORP Błyskawica – wierny okręt”!

Bilet 1 zł

Noc muzeów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Naprawa komputera

Nowa wystawa na ORP Błyskawica

ORP Błyskawica - wierny okręt

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na otwarcie nowej wystawy na ORP Błyskawica.

14 maja godzina 19.00 w Europejską Noc Muzeów.

“ORP Błyskawica – wierny okręt”

W Noc Muzeów wstęp 1 zł

Od 17 maja wystawa będzie dostępna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-13.00 i 14.00-18.00.

ORP Błyskawica - wierny okręt
Naprawa komputera

Błyskawiczna majówka Muzeum Marynarki Wojennej

blyskawiczna-majowka

Błyskawiczna majówka rozpocznie się 1 maja o godzinie 12.00 na Nabrzeżu przed okrętem, a od godziny 13.30 zapraszamy na pokład okrętu bezpłatnie. W programie wiele atrakcji!

Zapraszają na otwarcie sezonu wystawienniczego na okręcie. Od 2 maja wejście na pokład okrętu biletowane.

Muzeum MW otwarte 2 i 3 maja (10.00-18.00)

ORP Błyskawica otwarty 2 maja (10.00-18.00) i 3 maja (10.00-11.00 i 14.00-18.00)

blyskawiczna-majowka

Przeprowadzki – nowa wystawa czasowa Muzeum Emigracji

przeprowadzki-nowa-wystawa-czasowa

Każdy z nas na różnych etapach życia przeprowadzał się chociaż raz. Zmiana miejsca zamieszkania bywa wyzwaniem, szczególnie dla dzieci. Nowa wystawa „Przeprowadzki” opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.

Wystawa “Przeprowadzki” to międzypokoleniowa przygoda, której bohaterami są: Franek, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca oraz mieszkająca w Polsce z rodziną ukraińska dziewczynka Olena. To dzięki ich przyjaźni zobaczysz zmieniający się świat oczami dziecka. Ta wystawa powstała z udziałem dzieci i to one miały wpływ na jej finalny kształt. Dlatego podczas zwiedzania poczujesz się jakbyś był częścią opowieści, którą się słucha, ogląda i wypełnia działaniem.

Choć wystawa została stworzona z myślą o dzieciach od lat 6 do 12, zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. W trakcie „Przeprowadzek” poznamy historię młodych bohaterów, przygotujemy się do wielkiej przeprowadzki, poćwiczymy oswajanie dziecięcych strachów, dowiemy się o migracjach zwierząt i rzeczy, a także posłuchamy specjalnie przygotowanego słuchowiska o migrującym Szakalu. Wystawa jest przeznaczona do wspólnego odkrywania przez dzieci razem z rodzinami i opiekunami

Wystawa jest bezpłatna i potrwa od 30 kwietnia do końca października 2022 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Wystawa powstała we współpracy z IKEA, m.in. użyczającej Muzeum meble, które następnie wejdą w drugi obieg w tworzonym przez IKEA Circular Hubie. Kolejnym partnerem jest Storytel, który dał głos bohaterom wystawy i przygotował bajkę o zwierzętach migrujących w wyniku zmian klimatycznych. Jej fragmentu można odsłuchać na wystawie, a całość będzie dostępna od 30 kwietnia w Storytel. Wystawa nie powstałaby także dzięki wsparciu Akcja Anima oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

przeprowadzki-nowa-wystawa-czasowa

Dzień świra – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

dzien-swira

Pierwsza teatralna realizacja scenariusza Marka Koterskiego, według którego autor zrealizował kultowy już dzisiaj film. “Dzień świra”.

To historia mężczyzny uwikłanego w natręctwa życia codziennego, dla którego każdy kontakt z drugim człowiekiem jest piekłem i ogromnym wyzwaniem jednocześnie. Codziennie rano szuka pomysłu na nadchodzący dzień: higiena, jedzenie, praca, dzieci, jedzenie, drzemka, praca, jedzenie, praca, palenie, proszki, sen… Z tą fascynującą, gorzką, ale jakże przez to śmieszną historią, w której Marek Koterski ujął absurdy życia polskiego inteligenta, mierzy się na naszej scenie uznany reżyser młodego pokolenia Tomasz Man, którego “Związek otwarty” – blisko rok po premierze – cieszy się nieustającą sympatią publiczności.

Dzień świra

Repertuar

Wiedźmin pierwszy musical na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego

wiedzmin

Geralt z Rivii – wiedźmin broniący przed potworami mdlejących z przerażenia na jego widok ludzi…

Na pozór twardy i nieprzystępny, wewnątrz targany sprzecznymi emocjami Biały Wilk przemierza magiczne krainy wraz z wierną Płotką i nieco irytującym bardem Jaskrem. Na jego drodze pojawia się także przepiękna, potężna wiedźma Yennefer. Kultowe książki Andrzeja Sapkowskiego doczekały się znanych na całym świecie adaptacji filmowych, serialowych i gamingowych, a w 2017 roku nadeszła pora na musical – doświadcz zrealizowanego z wielką pompą widowiska, przepełnionego fascynującą muzyką, akrobacją i zapierającą dech w piersiach charakteryzacją głównych bohaterów.

wiedzmin

Aktualny repertuar

Paryż, 13. Dzielnica Gdyńskie Centrum Filmowe.

Paryz_13_dzielnica

Gdyńskie Centrum Filmowe i Gutek Film zapraszają na pokazy przedpremierowe filmu PARYŻ, 13. DZIELNICA w reżyserii Jacquesa Audiarda. Seanse w Kinie Studyjnym GCF w świąteczny weekend, od 15 do 18 kwietnia 2022 roku.

Zachwycająca, stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Film „Paryż, 13. dzielnica”, który znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, opuszcza jednak turystyczne szlaki, by przenieść się tam, gdzie naprawdę bije serce miasta. Gdzie z zawieszonych na najwyższych piętrach wieżowców erotycznych fantazji, z sunącej windami tęsknoty za bliskością i ze śmigających pośród blokowisk młodzieńczych rozczarowań i marzeń powstaje wybuchowy koktajl emocji.

Uwodzicielski film Jacquesa Audiarda to ekranizacja komiksowego hitu – „Śmiechu i śmierci” Adriana Tomine’a, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina, Céline Sciamma, reżyserka „Portretu kobiety w ogniu”. Opowiadając o miłości i seksie w wielkim mieście, Audiard stworzył także fascynujący portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją.

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.

Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.

Doskonale chwytający rytm wielkomiejskiego życia, pełen czułości i empatii wobec bohaterów film „Paryż, 13. dzielnica” to kolejne przyjęte z entuzjazmem w Cannes dzieło Jacquesa Audiarda, twórcy nagrodzonych Złotą Palmą „Imigrantów” i wyróżnionego Grand Prix „Proroka”. To także kolejny tytuł (choćby po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon”) dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli. Trend „mniej znaczy więcej” doskonale sprawdza się także w kinie.

Paryz_13_dzielnica

Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec. Teatr Gdynia Główna.

bajka-o-bajce

„Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec” to trzecia i ostatnia część historii opowiadającej burzliwe losy księcia Pipo i księżniczki Popi. 

W spektaklu śledzimy ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia.
Czy lektura tej Księgi rzeczywiście da im wskazówki i mądrość niezbędną do kontynuacji swoich poszukiwań? Bo dotarcie do swoich ukochanych, których widziało się jedynie we śnie wydaje się zadaniem niemal niemożliwym…
Wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć Pipo i Popi pokażą widzom dojrzewanie tych postaci i podkreślą konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Ich historia opowie także o wytrwałości, niezbędnej do osiągania celów.

Także w tym przypadku spektakl zada dzieciom całkiem dorosłe pytania i ceniąc ich intuicję, odpowie na nie szczerze i bez infantylnych uproszczeń.
Trzecia część historii Pipo i Popi przyniesie również poetyckie wyjaśnienie braku jednoznacznych zakończeń poprzednich części tryptyku.

Bajka-o-Bajce-PLAKAT

Aktualny repertuar

Adam Mohuczy pośmiertny awans

Adam Mohuczy

Adam Mohuczy został pośmiertnie awansowany do stopnia wiceadmirała postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, awansowany pośmiertnie do stopnia wiceadmirała został kontradmirał Adam MOHUCZY (1891-1953). Oficer o trudnych do przecenienia zasługach dla Polski morskiej, jednocześnie postać niezwykle tragiczna – ofiara stalinowskich represji.

Uczestnik obu wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej, kawaler Orderu Virtuti Militari. Zapisał piękne karty w historii pionierskich lat polskiego szkolnictwa morskiego, zarówno wojskowego jak i cywilnego. Wychowawca wielu roczników oficerów polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej. Żołnierz, dowódca, działacz społeczny, gorący patriota. Po II wojnie światowej wrócił do kraju, doszedł do stanowiska p.o. dowódcy Marynarki Wojennej.

Aresztowany na fali stalinowskich represji, po sfingowanym procesie skazany na długoletni wyrok, zmarł po kilku latach w więzieniu.  Pochowany został w Warszawie na bródnowskim cmentarzu. W 1957 r. został całkowicie zrehabilitowany.

Uroczystość pośmiertnego mianowania na stopień wiceadmirała Adama Mohuczego oraz seminarium poświęcone jego osobie odbędzie się 7 marca 2022 roku o godzinie 12:00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ul.Zawiszy Czarnego 1B, wstęp wolny.

W programie seminarium:

“Kmdr ppor. Adam Mohuczy jako organizator kształcenia oficerów polskiej Marynarki Wojennej” – kmdr rez. dr hab. Andrzej Drzewiecki, prof. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

“Adam Mohuczy – Dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej – wychowawca kadr morskich” – prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

“Adam Mohuczy – eksponaty w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej” – Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Adam-Mohuczy-Muzeum-Marynarki-Wojennej-w-Gdyni

Sen Nocy Letniej William Szekspir

Shakespeare - SEN NOCY LETNIEJ

Teatr Miejski w Gdyni, William Szekspir Sen Nocy Letniej, 7-9.01.2022 godzina 19:00

Witalność, radość, namiętność, ale także głęboka refleksja nad naturą relacji. Tu splatają się ze sobą wielowymiarowe światy i fascynujące postaci, w których losie możemy się przejrzeć jak w lustrze. Wciągająca opowieść o różnych odcieniach miłości. Słowem: znakomita komedia i smakowity kąsek – jak twierdzi reżyser przedstawienia.

Teatr Miejski w Gdyni – repertuar styczeń 2022

Informacje ze strony www.teatrgombrowicza.art.pl

Lily Teatr Muzyczny w Gdyni

lily-teatr-muzyczny-w-gdynilily-teatr-muzyczny-w-gdyni

24.01.2022 godzina 17:30, 20:30. Reżyseruje Krystyna Janda, i to także ją oglądamy w roli tytułowej, nieznośnej Lily.

Kryminalna zabawa teatralna. Trup przemieszcza się, pojawia się i znika. Skomplikowana intryga, sprawiająca dużą przyjemność publiczności. I te wyraziste charaktery sceniczne! Świetnie naszkicowanych osiem postaci, w tym para zabawnych i niepoprawnych staruszków – inspektor ciamajda i „wiedząca wszystko sprzątaczka”, czyli znajoma inspektora z młodości, „pomagająca” mu w znalezieniu zabójcy.

Obsada:

Krystyna Janda
Mirosław Haniszewski/Krzysztof Stelmaszyk
Grzegorz Daukszewicz
Agnieszka Krukówna/Natalia Berardinelli
Magdalena Smalara
Mateusz Damięcki
Magdalena Lamparska

Informacja ze strony muzyczny.org

Żarty gdyńskie dotyczące wydarzeń mających miejsce w 1932 roku – Kurjer Poznański 1932

Kurjer Poznański

Satyryczne przedstawienie gdyńskiego życia codziennego w roku 1932, Żarty gdyńskie.

Kurjer

Żarty gdyńskie (Od własnego korespondenta “Kurjera Poznańskiego”) // Kurjer Poznański. – 1932, nr 583, s. 3

Żarty gdyńskie
(Od własnego korespondenta "Kuriera Poznańskiego").

Gdynia, w grudniu.

W miejskim autobusie pewien inżynier spotkał dobrego znajomego. Po wymianie oklepanych frazesów na temat kryzysu, rozmowa zahaczyła o budownictwo w Gdyni. Znajomy nastrojony był pesymistycznie i melancholijnie, może tylko z powodu niepogody i sążnistych dziur, po których skakał autobus.
— Pan się myli — replikował inżynier, — tempo budowlane w Gdyni jest zupełnie silne. Dziś właśnie zatwierdzone zostały plany pięknej wili, którą pan dyrektor X. zamierza budować na Kamiennej Górze. Zwozi już cegłę.
Znajomy, pokonany tym argumentem, odpowiada potakująco: „No, no, w Gdyni ludzie powoli się dorabiają”
Na to inżynier, sangwinik, rąbnął od razu:
— Wcale nie powoli, tylko całkiem prędko!
W gronie miejscowych sądowników roztrząsano kwestje prawnicze a dysputy przeplatano lokalnemi dykteryjkami. W końcu poczęto porównywać Gdynię z innemi miastami.
— Gdynia jest jednak najciekawsza pod względem wieku właścicieli nieruchomości, przedsiębiorstw itp. — zaopiniował jeden z sędziów.
— Jak to?
— Ano, całe miasto należy nie do dorosłych, lecz do dzieci.
— ? ?
— Przecież to jasne. Wystarczy zajrzeć do naszych rejestrów, aby się przekonać, że w Gdyni wszystko jest przepisane na nieletnich.
Przy zbiegu ulicy Świętojańskiej i 10 Lutego, na szczytowej ścianie jednej z kamienic jacyś spryciarze wyświetlają wieczorami reklamowe przeźrocza, a widzów ściągają muzyką z płyt gramofonowych, nadawaną przez głośnik. W dnie pogodne trudno w tem miejscu przecisnąć się przez chodnik. Nie wszyscy zadzierają głowy do góry, ale każdy kto nie ma nic lepszego do roboty, co prawda słucha bezpłatnej muzyki i przyswaja sobie teksty modnych szlagierów. Wśród widzów i słuchaczy oczywiście przeważają bezrobotni i gawiedź uliczna, ale trafiają się i „lepsi goście".
Pewien pan, będący w drodze za dobremi żyrami na kiepski weksel, stanął na chwilę w tłumie i począł ob¬serwować barwne przeźrocza, przesuwające się po ścianie kamienicy. Nagle trąca go jakiś znajomy i mówi:
— Pan także w „kinie dla urzędników"?

W tutejszym sądzie odbywała się rozprawa przeciwko dwóm robotnikom portowym, oskarżonym o komunizm. Groźny akt oskarżenia mówił o przynależności do rewolucyjnego związku marynarzy i robotników portowych, a specjalny biegły przyniósł z sobą potężną tekę, pełną tajemniczych dokumentów, które przedstawił sądowi przy drzwiach zamkniętych, po wyproszeniu publiczności na korytarz. — Po przemówieniu prokuratora i obrońców, przewodniczący zwraca się do oskarżonych, czy mają co do powiedzenia. Robotnicy, ludzie prości, prawdopodobnie nie rozumieli pytania. — Milczą bowiem, jak zaklęci.
Przewodniczący zwraca się więc do pierwszego z oskarżonych o komunizm i zadaje mu konkretne pytanie:
— Czy oskarżony poczuwa się do winy?
Zagadnięty „komunista" zrywa się na równe nogi i woła: „Broń Boże!"
Wyrok w tej sprawie był uniewinniający.

Kradzieże rowerów w Bydgoszczy

Gazeta Bydgoska

Ujęcie przez bydgoską policje złodzieja specjalizującego się w kradzieżach rowerów

Amator części rowerowych // Gazeta Bydgoska. – 1924, nr 31, s. 5

— Amator części rowerowych. Policja ujęła Alfonsa Morowskiego, u którego znaleziono formalną kolekcję różnych narzędzi ślusarskich, oraz części rowerowych, pochodzących z kradzieży. Rzeczy skonfiskowała policja i znajdują się w urzędzie policyjnym.

Złapani złodzieje drzewa z nadleśnictwa Zimne Wody – Gazeta Bydgoska 1924

Gazeta Gdańska

Zakończone sukcesem śledztwo policji w sprawie kradzieży znacznych ilości drewna

Złodzieje drzewa // Gazeta Gdańska. – 1924, nr 31, s.5

   — Złodzieje drzewa. Z nadleśnictwa Zimne Wody skradziono drzewa opałowego za 400 miljonów marek. Zawiadomiona o tern policja wdrożyła śledztwo, złodzieja wykryła i drzewo odebrała.

Aresztowania drobnych przestępców w Bydgoszczy – Gazeta Bydgoska

Gazeta Bydgoska

Aresztowania osób z półświatka na terenie miasta Bydgoszczy

Aresztowania // Gazeta Bydgoska. – 1924, nr 31, s.5

— Aresztowania. Z wczoraj na dziś aresztowała policja bydgoska 4 osoby za kradzież, 2 prostytutki za przekroczenie przepisów obyczajowych i jednego amatora wódki za pijaństwo.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress