Krzysztof Wieczorek – wernisaż wystawy malarstwa

Krzysztof Wieczorek Perlatti

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Wieczorka, który odbędzie się 1 czerwca o godzinie 18 w Galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Krzysztof Wieczorek Perlatti od wielu lat działa w Kole Plastyków im. W. Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni, a jego prace zaskakują ciekawym stylem i wymową artystyczną. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca o godzinie 18 w Galerii TMG, Gdynia ul.Władysława IV 51.

Wystawa będzie dostępna od 1 do 14 czerwca.

Serdecznie zapraszamy.

Mirek Śledź 30 lat twórczości

Mirek Śledź

Wernisaż wystawy “Śledź z Gdyni” 30 lat twórczości Mirka Śledzia odbędzie się 2 czerwca o godzinie 19 w tuBaza, Gdynia Al.Zwycięstwa 291.

Mirek Śledź to gdyński malarz cieszący się szerokim uznaniem w Polsce i na świecie. Jego obrazy wystawiane były między innymi w Chicago, Brukseli, Kioto, Yokohamie, Bordeaux, Monachium, Wenecji… Swój styl określił jako “kwadryzm”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Mirek Śledź

Budowa obozu emigracyjnego w Gdyni

Rozpoczęcie robót przy szosie powiatowej do Wejherowa

Po bardzo długich przygotowaniach przystępuje się tutaj obecnie do wznoszenia obozu emigracyjnego, bez posiadania którego port gdyński musiałby nadal być pomijany przez statki pasażerskie.
Obóz emigracyjny wzniesiony będzie na obszarze 13,5 hektarów przy szosie powiatowej do
Wejherowa o 2 kim. od dworca gdyńskiego. Z planowanych 18 budowli, wzniesione będą trzy najkonieczniejsze: budynek administracyjny, mieszczący równocześnie jadalnię, budynek dezynfekcyjny, kąpielowy i sypialnie. Koszt budowy tych trzech budynków wynosić ma około 2 milj. 600 tysięcy złotych. Za trzy miesiące budynki mają być wykończone w stanie surowym. Nie jest wykluczone, że obóz emigracyjny uruchomiony będzie jeszcze w roku bieżącym. Równocześnie staje się aktualna sprawa budowy koniecznego w porcie obozu kwarantannowego, który stanie nad brzegiem morza za Oksywiem.

Źródło: Budowa obozu emigracyjnego w Gdyni, “Gazeta Kaszubska” 1930, nr 94, s. 3

Wizyta generała Józefa Hallera w Gdyni

Generał Józef Haller gościem doktora Skowrońskiego i jego żony

W niedzielę, d. 20 b. m. bawił w Gdyni w przejeździć jako prywatny gość zasłużonego na tutejszym terenie działacza p. d-ra Skowrońskiego generał Józef Haller wraz z żoną i synem. Dostojni goście zwiedzili miasto i okolicę Gdyni i serdecznie podejmowani byli w czasie całego swego pobytu przez państwo doktorostwo Skowrońskich. Po całodziennym pobycie w Gdyni goście w dniu wczorajszym w południe, żegnani przez pp. dr. S. oraz grono znajomych, wyjechali w dalszą podróż.

Źródło: Generał Józef Haller w Gdyni, “Gazeta Kaszubska” 1930, nr 168, s. 3

Podpisanie umów na inwestycje portowe

Podpisanie umów z przedsiębiorstwami budowlanymi na wykonanie robót portowych

Min. Kwiatkowski podpisał wczoraj umowę z grupą przedsiębiorstw budowlanych, na wykonanie robót II okresu (południowe molo, nabrzeża basenu, Prezydenta i basenu żeglugowego, brukowanie dróg portowych, budowa przejazdu pod torem kolejowym, prowadzącym do portu). Kosztorys tych prac wynosi około 9 miljonów złotych. Ukończenie tych robót przewidziane jest na połowę roku 1934.

Źródło: Rozbudowa Gdyni, “Gazeta Kaszubska” 1930, nr 136, s. 2

Przeładunki ładunków w roku 1934 w gdyńskim porcie

Ruch towarowy w pierwszej dekadzie maja w porcie gdyńskim


Przyszło statków w I dekadzie m. maja 54, wyszło — 51. Przywieziono: złomu żelaznego 5068 ton, kamieni 250 t., drobnicy 746,6 t., razem przywieziono w I dekadzie maja 6064,6 t., 12 pasażerów i 278 worków poczty amerykańskiej.
Wywieziono: mąki ryżowej 582,2 ton, ryżu polerowanego 150 t., wytłoków buraczanych 250 t., drobnicy 165,7 t., owiec żywych 0,8 t„ węgla eksportowego 76.445,5 t., węgla bunkrowego 3814,3 t. Razem wywieziono 81.408,5 t. towarów i 843 pasażerów.
Ogólny obrót w dekadzie sprawozdawczej wynosił 87.473 t. towarów, 855 pasażerów i 278 worków poczty amerykańskiej, wobec 64.948 t. towarów, 579 worków poczty i 23 pasażerów w dekadzie poprzedniej.

Źródło: Ruch towarowy w I. dekadzie maja w porcie gdyńskim, “Gazeta Kaszubska” 1930, nr 114, s. 1

Przeładunki w porcie gdyńskim

Przeładunek towarów w porcie gdyńskim w grudniu 1930 roku

W okresie od 10 do 23 b. m. przeładunek węgla eksportowego na statki w portach Gdańska i Gdyni osiągnął łącznie 337.842 t., w czem w porcie gdańskim — 228.108 t., a gdyńskim — 109.734 tonny. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego Stanowi to w przeładunku węgla zwiększenie o 17.913 t., czyli o 5,6 proc. Z cyfr powyższych wynika, że przeładunek węgla w portach polskich systematycznie się zwiększa. Szczególnie szybko rośnie przeładunek węgla w Gdyni, przez którą obecnie przechodzi codziennie około
50 proc, węgla, kierowanego przez Gdańsk. Niewątpliwie w najbliższych miesiącach stosunek ten będzie się zmieniał na korzyść stale rozszerzającego się portu gdyńskiego.

Źródło: Przeładunek w Gdyni, “Gazeta Kaszubska” 1930, nr 279, s. 3

Stare śpiewki spotkanie z pieśnią tradycyjną

Stare śpiewki, Akademia Głosów Tradycji

Akademia Głosów Tradycji zaprasza na Stare śpiewki, cykliczne spotkania z pieśnią tradycyjną. Spotkania odbywają się co drugi poniedziałek w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni w godzinach 18-20.

Najbliższe spotkanie już 8 maja, następne 22 maja.

Spotkania skierowane są do wszystkich, którzy chcą zbliżyć się do własnej historii, poznać pieśni swoich przodków, niezależnie czy już śpiewali, czy jeszcze nie. Będziemy rozgrzewać, ośmielać i oswajać się z naszymi głosami, aż poczujemy radość i moc ze wspólnego śpiewania. Opowiemy o tradycjach, obrzędach i symbolice ukrytej w pieśniach. W maju, na podstawie pieśni tradycyjnych z różnych regionów Polski, przygotujemy dla Was repertuar wiosenny. Wspólnie zaśpiewamy o kwiatach, ptakach, pieśni miłosne i liryczne. Porozmawiamy o technikach śpiewu, ćwiczeniach oddechowych i innych, które rozluźniają i sprawiają, że śpiewanie staje się dla nas przyjemnością.

Najbliższe spotkania odbędą się w dniach:

8 maja, godz. 18-20

22 maja, godz. 18-20

w Gdyni, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni ul.Władysława IV 51.

Spotkania są bezpłatne.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie na adres:
glosytradycji@gmail.com
Zapraszamy serdecznie!

Gdynia na straży wybrzeża 1921-1939

Gdynia na straży wybrzeża 1921-1939

100-lecie powstania Portu Wojennego w Gdyni. Gdynia na straży wybrzeża 1921-1939.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie oraz Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej z okazji 100-lecia powstania Portu Wojennego w Gdyni – GDYNIA NA STRAŻY WYBRZEŻA 1921-1939.
28 kwietnia 2023 roku godzina 12:00 plac przy kościele Najświętszej Marii Panny w Gdyni, ul. Armii Krajowej 26.
Wstęp wolny!

Majówka w Muzeum Emigracji

Majówka w Muzeum Emigracji

Majówkę w Muzeum Emigracji rozpoczynamy już 29 kwietnia od rekonstrukcji kulinarnej! Razem z restauracją Mondo organizujemy warsztaty wspólnego gotowania według przedwojennych receptur z dietojarskiej książki kulinarnej. 

Przez całą majówkę, tj. 1,2 i 3 maja czekamy na Was w godzinach od 10.00 do 17.00. Rodziny z dziećmi zapraszamy do wspólnej zabawy w podchody i poznawania na nowo okolic portu.

Wszystkich miłośników wycieczkowców, hulajnóg i rowerów zachęcamy do wycieczek w stronę Muzeum Emigracji. Na słynnym tarasie widokowym z darmowymi i nowoczesnymi lunetami będziemy podziwiać największy wycieczkowiec, jaki zawita w tym roku do Gdyni.

Na miejscu będzie okazja do odkrywania historii emigracji  – tym razem ze zniżką! 2 maja z okazji z okazji Dnia Polonii i Polaków wstęp na wystawę stałą tylko za 13 zł.

Polecamy także bezpłatny audiospacer po zabytkowym Dworcu Morskim. Głosem Magdaleny Cieleckiej opowiadamy o wyjątkowym budynku na mapie Gdyni, który w tym roku będzie obchodził 90-te urodziny.

WSPÓLNE GOTOWANIE ZBLIŻA LUDZI I KULTURY

Majówkę rozpoczynamy od wspólnego gotowania. 29 kwietnia zapraszamy na rekonstrukcję kulinarną pod hasłem „Dietojarska kuchnia żydowska Fani Lewando”. Będzie to niepowtarzalna okazja do odtworzenia przedwojennych receptur z prekursorskiej książki kulinarnej, Vegetarisch-Dietscher KochbuchWarsztaty kulinarne we wnętrzach restauracji Mondo poprowadzi Sabina Francuz, która zadba o precyzje i jakość odtwarzania dań.

Warto wiedzieć, że moda na zdrowe odżywianie rozpoczęła się już dawno temu! Teraz jest okazja do przyrządzenia dań o wieloletniej tradycji z nowatorskim podejściem. Wypróbujemy przepisy stworzone i odtwarzane z pasją do gotowania dwóch niezwykłych kobiet!

Wspólnie ugotujemy:

  • Szabatową chałkę,
  • Chanukowe ukraińskie latkes,
  • Domowy majonez,
  • Witaminową sałatkę,
  • Kwas chlebowy z odzyskanych kawałków pieczywa.

RODZINNE PRZYGODY Z WIDOKIEM NA PORT

Lubicie podchody? Zapraszamy na bezpłatną majówkową grę miejską „Na tropie zabawy” dla rodzin z dziećmi. Wystarczy odebrać wydrukowana kartę do gry w muzealnej kasie. Będzie to świetna okazja do zwiedzania portowej przestrzeni, Muzeum Emigracji oraz budynku Dworca Morskiego. Miłej zabawy!

WYCIECZKOWCE I ULGOWE BILETY DO MUZEUM

Wszystkich miłośników wycieczkowców zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Emigracji w cenie biletu ulgowego! W święto Dnia Polonii i Polaków, które obchodzimy 2 maja, po wizycie na tarasie widokowym z darmowymi lunetami trzeba wybrać się na wspólne zwiedzanie! Tego dnia będziemy podziwiać największy wycieczkowiec, jaki zawita w tym roku do Gdyni – MSC FANTASIA (o długości ponad 330 metrów). A czy wiecie, jak statki pasażerskie tzw. transatlantyki wyglądały dawniej? Niech wizyta w porcie będzie okazją do odkrywania pasjonujących historii! Kiedyś emigracja Polaków była koniecznością – teraz stała się wyborem. Na wystawie Muzeum Emigracji zobaczycie ciekawe wątki życia codziennego, pokazane na w nowoczesny i multimedialny sposób.

PREMIERA PODCASTU O EMIGRACJI

2 maja z okazji święta Polonii zostanie wyemitowany premierowy odcinek podcastu od „Niepodległa”, w którym dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji przybliży aspekty współczesnych badań nad polską emigracją. Rozmowę przeprowadzi publicystka i dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge. Wywiad będzie się składać z części historycznej oraz części kulturowej, odnosząca się do życia za granicą, odczuć i powrotów do kraju.

Liczba doskonała Gdyńskie Centrum Filmowe

Liczba doskonała


Główny bohater filmu Liczba doskonała to młody matematyk Dawid, który poświęcił całe dotychczasowe życie badaniom nad liczbami pierwszymi.

Joachim (Andrzej Seweryn) to dojrzały mężczyzna, który już nic nikomu nie musi udowadniać. Jest zamożny, a jego życie było pasmem sukcesów. Kaprys losu stawia na jego drodze trzydziestoletniego Davida (Jan Marczewski), geniusza matematycznego, który porzuca obiecującą karierę biznesową za granicą i szuka właściwego pola dla swoich talentów w Polsce. Sprawy komplikują się, kiedy w życie Davida wkracza Ola (Julia Latosińska). Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Czego każdy z nich może nauczyć się od drugiego? Jak wybrać pomiędzy intelektem, wiarą i miłością?

Geografia Gdyni Jan Mordawski

geografia-gdyni-jan-mordawski

PORTA MARE – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na promocję książki Jana MORDAWSKIEGO “Geografia Gdyni”.

15 kwietnia
godz. 16:00
sala audiowizualna Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
parter
ul. Zawiszy Czarnego 1B
Wstęp wolny!

geografia-gdyni-jan-mordawski

Tajemnica Króla Wysp Hebanowych

Tajemnica-Krola-Wysp-Hebanowych-fot-Marzena-Chojnowska

Teatr Gdynia Główna zaprasza na premierę Teatru Stajnia Pegaza “Tajemnica Króla Wysp Hebanowych” wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana.

PREMIERA:
22 kwietnia 2023 godz. 17:00
23 kwietnia 2023 godz. 12:00

Zapraszamy do świata pełnego dziwów i czarów, gdzie czarno-złote jezioro oraz pływające w nim kolorowe ryby skrywają tajemnice, o jakich słyszeliście tylko w baśniach.

Król Wysp Hebanowych to dobry, ale nieszczęśliwy władca, który za sprawą złych czarów skazany jest na marne życie w zaklętym pałacu. Jego losem kieruje niecna czarownica, zaślepiona fałszywą miłością. Próbuje ona zmusić Króla do poddania się jej rozkazom. Na szczęście na ich drodze staje odważny i szlachetny Sułtan. Czy wystarczy mu sił, aby zdjąć z Króla Wysp Hebanowych ciążącą klątwę i przezwyciężyć zło głęboko zakorzenione w sercu Chryzeidy? Czy czarno-złote jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice? Czy poznamy sekret kolorowych ryb?

Orientalne opowiadanie Bolesława Leśmiana pochodzące ze zbioru „Klechd sezamowych” pokaże, że najważniejszą wartością w życiu jest niesienie bezinteresownej pomocy oraz empatia względem drugiej osoby.

Czytaj więcej na stronie Teatru…

Transit Trade in the Port of Gdynia

Stanisław Pawłowski. – Port of Gdynia, 1969

Właściciel domu i jego żona pobili lokatorów

Właściciel domu i jego żona pobili lokatorów. Niezwykła awantura w Gdyni // Gazeta Gdańska. - 37, s. 7

Bójka na tle mieszkaniowym między rodziną Miodowskich a właścicielami mieszkania

Krwawa bójka wydarzyła się ostatnio w Gdyni na Grabówku przy ulicy Dembińskiego sto siedem. Do wymienionego domu sprowadziła się przed niedawnym czasem rodzina Miodowskich. Nowi lokatorzy zapłacili właścicielowi budynku komorne w myśl umowy z góry do listopada 1939 roku. Początkowo stosunki pomiędzy gospodarzem a Miodowskimi układały się poprawnie, jednak w ostatnich tygodniach gospodarz począł prześladować lokatorów, pragnąc by się wyprowadzili. Wpłaconych pieniędzy zwrócić jednak nie chciał. Onegdaj wieczorem pomiędzy rodziną właściciela budynku i Miodowskimi doszło do awantury, która zamieniła się w bójkę. W czasie bójki żona właściciela w domu ciężko poraniła sześćdziesięciotrzyletnią Marcjannę Miodowską, zadając jej szereg ran kijem od miotły w głowę oraz łamiąc jej rękę.  Na miejsce bójki przybyła policja, która zajęła się wojowniczymi małżonkami właścicielami domu. Miodowska została przez pogotowie ratunkowe odwieziona do szpitala.  Zajście to wywołało wielkie zbiegowisko i ogromne oburzenie mieszkańców na postępowanie nieuczciwego gospodarza.

Źródło: Właściciel domu i jego żona pobili lokatorów. Niezwykła awantura w Gdyni, “Gazeta Gdańska” 1938, nr 37, s. 7. 

Pierwszej egzekucji w Gdyni dokona dzisiaj kat Braun

 Powieszenie mordercy przybyłego do Gdyni Stanisława Ściółka

Pan prezydent Rzeczypospolitej nie skorzystał z prawa łaski i oddalił podanie obrońcy Antoniego Wiśniewskiego, skazanego przez sąd na karę śmierci przez powieszenie.

Antoni Wiśniewski był zatrudniony jako robotnik portowy w Gdyni. Zamordował on w celach rabunkowych nocującego w składach portowych Stanisława Ściółka. Łupem mordercy padło 200 zł. Wobec oddalenia podania o ułaskawienie wyrok będzie wykonany jutro w Gdyni.

Kat Braun po raz pierwszy dokona egzekucji na terenie portu polskiego. “Dzień Dobry”. – 1935, nr 147, s. 1.