CHIPOLBROK 1951-2011

CHIPOLBROK 1951-2011 / Jerzy Drzemczewski. – Gdynia : Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa, cop. 2011. – 254 s. : il.

Na 224 stronach przedstawiono 60. letnią historię tego wyjątkowego przedsiębiorstwa żeglugowego, nie mającego swego odpowiednika w całej światowej żegludze. Na jego fenomen składają się przede wszystkim trzy rzeczy: udziałowcami przedsiębiorstwa są od początku rządy Chińskiej Republiki Ludowej i Rzeczpospolitej Polskiej, jest ono pierwszą spółką typu joint venture zarejestrowaną w ChRL oraz jest firmą od początku swego istnienia dochodową. Wyjątkowość Chipolbroku polega też na zdumiewającej odporności na różnego rodzaju zawirowania polityczne, których w ostatnich sześciu dekadach nie brakowało ani w Chinach, ani w Polsce, a także na tak bardzo charakterystyczne dla żeglugi wahania koniunktury.
Dzisiaj Chipolbrok, na międzynarodowym rynku żeglugowym, jest jednym z liderów przewozów ładunków typu „project” i jedynym w tej grupie armatorem utrzymującym dwa serwisy okołoziemskie w obu kierunkach: wschodnim i zachodnim.
Książka jest bogato ilustrowana, zawiera bowiem 370 zdjęć, a podpisy pod prawie wszystkimi fotografiami, podobnie jak główki 22 tabel, są w dwóch językach polskim i angielskim. Jej końcowym fragmentem jest 11. stronicowe streszczenie oraz 6. stronicowe kalendarium w
języku angielskim.

Chipolbrok
Chipolbrok

Przeczytaj również

Najnowsze