Strona głównaKsiążki o GdyniGdyńskie wędrówki kota Antoniego / Dorota Abramowicz. - Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia...

Gdyńskie wędrówki kota Antoniego / Dorota Abramowicz. – Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia 2018. – 42 s.

Drogi Czytelniku, zapraszamy Cię na wędrówkę po Gdyni. Wraz z kotem Antonim wybierz się w podróż w czasie i przestrzeni i przekonaj się na własne oczy, jak nadmorska wieś zamieniła się w miasto portowe!

Kot Antoni mieszka w domu przy ulicy Starowiejskiej. Lokatorem z parteru jest Antoni Abraham, „król Kaszubów”. Nic dziwnego, że zapadają tu kluczowe dla miasta decyzje, a przez dom przewijają się ważni dla Gdyni ludzie. Ale o tym już opowie sam bohater:

„Dzień dobry, nazywam się Antoni. KOT ANTONI. Mieszkam w Gdyni, mieście i porcie nad Bałtykiem, które jeszcze 100 lat temu było wsią. Wiele widziałem, chodząc własnymi ścieżkami. Oswoiłem niejednego człowieka. Z niejednej miski mleko piłem. Opowiem wam, jak rodziło się to miasto. Skąd to wiem? Jak to skąd, nie słyszeliście, że każdy porządny kot żyje dziewięć razy?”

„Gdyńskie przygody kota Antoniego” powstały jako dyplom w pracowni książki prof. Janusza Górskiego i mgr Patryka Hardzieja na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Większość ilustracji została zaprojektowana na podstawie archiwalnych fotografii z zasobów Muzeum Miasta Gdyni i przedstawia dzieje prawie 100-letniego miasta. Autorką ilustracji jest Joanna Czaplewska, a historie miasta z morza i marzeń, specjalnie dla dzieci, opisała Dorota Abramowicz.

Nota o książce pobrana ze strony Muzeum Miasta Gdyni, http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynskie-wedrowki-kota-antoniego/

Przeczytaj również

Najnowsze