Strona głównaKsiążki o GdyniRośliny wspólne. O roślinach na gdyńskich klatkach schodowych / Tomasz Sosnowski,...

Rośliny wspólne. O roślinach na gdyńskich klatkach schodowych / Tomasz Sosnowski, Agnieszka Drączkowska, Dobrosława Korczyńska-Partyka. – Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia 2019

Pierwsza w historii publikacja poświęcona w całości kwiatom i roślinom z gdyńskich klatek schodowych. Tam, gdzie zieleń styka się z betonem a natura z urbanizacją, tworzy się niezwykły mikroklimat, coraz rzadziej spotykany w dobie zamkniętych osiedli.

Zdjęcia roślin z gdyńskich klatek schodowych pokrywają całą sieć miejskich dzielnic od Babich Dołów po Wielki Kack i od Chwarzna po Kamienną Górę. Każda z bohaterek książki ma oznaczenia dotyczące odpowiedniej temperatury, a także optymalnych warunków klimatycznych. Jednak w podróży po gdyńskich osiedlach równie ważne jak fotografowane rośliny, okazały się również historie ludzi, których autorzy spotkali na swojej drodze.

Botaniczną część merytoryczną publikacji opracował Max Rykaczewski, zaś fotografie przygotowała Kamila Szuba. Ponadto w książce znalazły się eseje Dobrosławy Korczyńskiej-Partyki o różnych formach relacji, jakie kształtują się w miejskim ekosystemie, Agnieszki Drączkowskiej na temat bloków w modernistycznym mieście oraz Tomasza Sosnowskiego o roślinach na gdyńskich klatkach schodowych.

„Rośliny na klatkach schodowych to widok, który w dobie nowoczesnych osiedli powoli odchodzi do lamusa. Muzeum Miasta Gdyni postanowiło zachować go na dłużej, czego efektem jest album „Rośliny wspólne”. Książka to nie tylko wybór zdjęć, ale też sentymentalna podróż do wnętrza gdyńskich klatek schodowych i kompendium wiedzy o pielęgnacji roślin”.

Nota o książce Aleksandra Wrona, Trójmiasto.pl, pobrano ze strony Muzeum Miasta Gdyni, http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/rosliny-wspolne/

Przeczytaj również

Najnowsze