Strona głównaKsiążki o GdyniTransatlantyki polskie

Transatlantyki polskie

Transatlantyki polskie / Jerzy Drzemczewski, Tadeusz Ślebioda. – Gdynia : Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa, 2004. 349 s. : il. – Księgi Floty Ojczystej ; t. 18

Ta bogato ilustrowana książka poświęcona jest 58 letniej historii polskiej żegludze pasażerskiej oraz ludziom, dzięki którym dzieje pływających pod biało-czerwoną banderą transatlantyków są powodem do dumy i podziwu.
Książka jest pierwszą tak obszerną publikacją na polskim rynku wydawniczym poświęconą pasażerskim transatlantykom – prawdziwa kopalnia wiedzy o pływających pod polską banderą statkach pasażerskich, począwszy od pierwszego parowca s/s “Polonia” (zakupionego od Duńczyków w 1930 r. razem z “Kościuszką” i “Pułaskim”), poprzez “Piłsudskiego”, “Sobieskiego”, “Chrobrego”, “Jagiełłę”, aż po jednostki najsłynniejsze – “Batorego” i “Stefana Batorego”, który przeszedł do historii światowej żeglugi jako ostatni transatlantyk o napędzie parowym i w 1988 r. zakończył prawie 150-letnią historię pasażerskiej żeglugi między Europą a Kanadą.
Książka Jerzego Drzemczewskiego (publicysty morskiego, rzecznika prasowego PLO, wieloletniego redaktora naczelnego pisma morskiego “Namiary”) i Tadeusza Ślebiody (wieloletniego oficera na “Batorym” i głównego intendenta PLO), który nie doczekał jej publikacji (zmarł w trakcie pracy nad monografią w sierpniu 2001 r.), przywraca pamięć o najsłynniejszych i owianych legendą zamorskich podróżach liniowców pod biało-czerwoną banderą.
Zgromadzono w niej bogaty i niezwykle zróżnicowany materiał – relacje i wypowiedzi uczestników rejsów, nigdzie niepublikowane dotąd fotografie z archiwów Polskich Linii Oceanicznych, Muzeum Miasta Gdyni, Centralnego Muzeum Morskiego, a przede wszystkim prywatnych zbiorów autorów monografii, załóg statków i uczestników podróży oraz dane statystyczne, dokumenty, plakaty, mapy podróży, historyczne pamiątki i rozkłady rejsów.
Książka jest dość obszerna, składa się bowiem z 392 stron formatu 22,5 x 30 cm. Największym jej atutem jest jednak prezentowany w niej materiał ilustracyjny. W książce znajdują się 883 zdjęcia i inne ilustracje.

Transatlantyki polskie
Transatlantyki polskie

Przeczytaj również

Najnowsze