100 lat Marynarki Wojennej

100 lat Marynarki Wojennej

Wprawdzie Józef Piłsudski podpisał dekret o utworzeniu Marynarki Polskiej 28 lutego 1918r., to pierwsza baza dla naszej floty wojennej powstała dopiero dwa lata później w Pucku, po przyjęciu przez Wojsko Polskie Pomorza w 1920 roku.

Dużą rolę w procesie tworzenia Marynarki Wojennej RP odegrała Gdynia, która 10 lutego 1926 r. zostając podniesiona do godności jedynego portowego miasta Polski, stała się jednocześnie stałą bazą dla naszych okrętów wojennych.

W roku 100 – lecia naszej Marynarki Wojennej, odbyło się w Gdyni szereg uroczystości dla uczczenia tego podniosłego Jubileuszu:

24 czerwca

Podczas Święta Morza i Marynarki Wojennej odsłonięty został pomnik  „Polska Morska” na Skwerze Kościuszki.  W jego odsłonięciu brał udział Prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, inspektor MW kadm. Jarosław Ziemiański, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski i prezes Ligi Morskiej i Kolonialnej Andrzej Królikowski.

Po odsłonięciu pomnika odbyła się parada morska i lotnicza. W paradzie tej wzięły udział 22 okręty w tym, 13 polskich,  2 z Francji oraz po 1 z Niemiec, Chin, Litwy, Łotwy, Danii, USA, Finlandii. W paradzie zaś lotniczej uczestniczyły 3 samoloty Bryza i 3 śmigłowce typu W-3, Mi -2 i Mi 14. Dla zaproszonych gości były wyznaczone 3 okręty z których można było tę paradę na wodach Zatoki oglądać.

 Przy okazji tej parady przypadającej w 100 rocznicę utworzenie naszej floty, nasuwają się pewne porównania. Otóż stan okrętów PMW na dzień 1 września 1939 r. prezentował się nie mniej okazale bo wynosił  m.in.: 4 niszczyciele, 5 okrętów podwodnych, 6 trałowców, 2 kanonierki, 1 stawiacz.

29 czerwca

Na Wojskowym cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu pochowani zostali  przede wszystkim oficerowie Marynarki Wojennej, którzy stracili życie w wyniku represji na podstawie wyroków sądów wojskowych w okresie stalinowskim. Spoczęli oni w Kwaterze Pamięci Cmentarza MW:

kontradmirał Adam Mohuczy,

kmdr Kazimierz  Kraszewski,

kmdr Wacław Krzywiec,

kmdr Marian Wojcieszek,

kmdr por. Robert Kasperski,

kpt. mar. Adam Dedio,

kpt. mar. Zdzisław Ficek,

bsm. Edmund Sterna,

st. mar. Jerzy Sulatycki,

Przypomnieć należy, iż w grudniu 2017 r. do Kwatery Pamięci złożono szczątki zamordowanych komandorów: śp. kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, śp. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego  i śp. kmdr. Jerzego Staniewicza.

01 – 02 października

Na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu odbył się pogrzeb admirała floty Józefa Unruga (1884 – 1973), współtwórcy naszej floty wojennej odrodzonej Rzeczypospolitej, dowódcy Floty 1925 – 1939, dowódcy Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Po upadku Helu przebywał w niewoli niemieckiej. Admirał odrzucił propozycję niemiecką przyjęcia obywatelstwa III Rzeszy a tym samym służenia pod  niemiecką banderą. Po wojnie przebywał na emigracji. Pełnił funkcję I zastępcy szefa Kierownictwa MW wiceadmirała Jerzego Świrskiego w Wielkiej Brytanii. Po zwolnieniu z wojska zamieszkał m.in. we Francji, gdzie zmarł w 1973 roku. Wolą Admirała było by spocząć w wolnej Polsce, wśród godnie pochowanych swoich podkomendnych, straconych w sfingowanych komunistycznych procesach.  Jego testament został spełniony po 45 latach od śmierci. 

W pogrzebie adm. Unruga oraz jego żony Zofii udział wziął Prezydenta RP Andrzej Duda. 

Zdj. Grób adm. Unruga na parafialnym cmentarzu na Oksywiu.

Warto również wspomnieć, iż przez wiele lat na starym parafialnym cmentarzu na Oksywiu, znajdował się symboliczny grób Admirała. Na tablicy przymocowanej  do brzozowego krzyża istniał napis:Pamięci wiceadmirała Józefa Unruga dowódcy Floty Polsk. Maryn. Woj. w latach 1925 – 1939. Komandora O.M Yacht Klubu Polski, zmarłego we Francji 20.02. 1973 oraz oficerów, podoficerów i marynarzy poległych za wolność Ojczyzny. W 1998 r. członkowie Funduszu Stowarzyszenia MW w Londynie skierowali pismo do ówczesnego proboszcza oksywskiej parafii ks. Tadeusza Koseckiego, w którym stwierdzili, że ze względu na istniejącą w kościele tablicę ku czci Admirała, nie ma potrzeby dalszego utrzymania symbolicznego grobu, którym i tak nikt od wielu lat się nie interesował. Wolęautorów listu wykonano.

27 listopada

Odsłonięta została na budynku COM – DKOM na ul. Waszyngtona tablica poświęcona

wszystkim tym którzy służąc pod biało – czerwoną banderą walczyli o wolność Ojczyzny oraz strzegli jej bezpieczeństwa i morskich granic. Tablica ufundowana została przez Admirałów MWRP a aktu jej odsłonięcia dokonali: inspektor Marynarki Wojenni  wiceadmirał Jarosław Ziemiański, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski oraz wiceadmirał w st. spocz. Maciej Węglewski.      

28 listopada

Mamy rozkaz Cię utrzymać…  refren ten powstałej w okresie międzywojennej piosenki, stał się mottem dla pracowników Muzeum Marynarki Wojennej do stworzenia w swej siedzibie wystawy stałej, ukazującej 100 lat historii naszej floty wojennej w niepodległej RP. Wystawa niezwykle ciekawa, w nowoczesnej oprawie, W jej otwarciu brało udział wielu zaproszonych gości.