Chrostowski Tadeusz, ur. 1878, zm. 4 kwietnia 1923 w Paranie, zoolog i podróżnik; zesłany, jako student uniw. w Moskwie, na Sybir za udział w organizacji rewolucyjnej, był dowódcą kompanji w wojnie japońsko-rosyjskiej, w 1910 udał się do Ameryki Południowej, gdzie w głębi Parany gromadził okazy fauny egzotycznej; w 1914 udał się ponownie, a w 1921 wraz z T. Jaczewskim i S. Boreckim po raz trzeci w podróż eksploracyjną do Parany, gdzie wycieńczony trudami, zmarł w głębi puszczy
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 54-55
Chojecki Karol, zesłany na Sybir za udział w Konfederacji Barskiej, ogłosił w 1789 w Warszawie wiadomości o Syberji w kilku dziełach, jak „Pamięć dzieł polskich, Podróż i niepomyślny sukces Polaków”
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 54
Chojecki Edmund, pisujący pod przybranem nazwiskiem Charles Edmond, ur. 1822, zm. 1898 w Paryżu, pisarz i podróżnik, studjował języki wschodnie w Egipcie; jako wybitny znawca spraw egipskich zorganizował w 1867, na zaproszenie wicekróla Egiptu, dział egipski na powszechnej wystawie w Paryżu, towarzyszył księciu Napoleonowi, jako sekretarz, w podróżach na morza północne; pisywał przeważnie po francusku
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 54
Chodźko Józef, ur. 1801 (1800), zm. 1881 w Tyflisie, generał wojsk rosyjskich, topograf; należał do Związku Filaretów; jako topograf przeprowadzał pomiary w Mołdawji, na Wołoszczyżnie 1833-1869, w Turcji, na Kaukazie, w Armenji, kraju Zakubańskim; był jednym z pierwszych, a pierwszym z Polaków, który wszedł na szczyt Wielkiego Araratu; na pomiarach Chodźki opiera się cała nowożytna kartografja Kaukazu
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 54
Chodźko Aleksander, ur. 1804, zm. 24 grudnia 1891, orjentalista; był konsulem rosyjskim w Persji, potem profesorem literatur słowiańskich w College de France; napisał szereg prac z zakresu językoznawstwa, literatury i etnografji ludów wschodnich.
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 53-54
Chłopicki Ludwik, major w powstaniu listopadowem; przybył w 1834 do Ameryki Północnej, gdzie jako delegat Komitetu Narodowego Polaków w St. Zjedn. prowadził układy w sprawie osadnictwa Polaków; pierwszą kolonję założyli powstańcy, wywiezieni wraz z Chłopickim przez Austrjaków, w Stanie Illinois, i nazwali ją New Poland (Nowa Polska). Chłopicki zmarł w El-Paso w stanie Illinois
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 53
Celiński Zdzisław, inżynier, ur. 1847, zm. 6 stycznia 1929, uczestnik powstania styczniowego, wyemigrował do Ameryki Południowej, gdzie budował koleje w Argentynie, w 1900 r. kierował ekspedycją do Grand Chaco
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 53
Dr. Bystroń Jan Stanisław, ur. 20. X. 1892, socjolog, etnolog, etnograf i podróżnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, podróżował po Syrji, Palestynie, Transjordanji oraz Afryce północnej; jako wynik podróży swoich ogłosił m. in. w 1930 r. cenną rzecz „Polacy na Ziemi Świętej, Syrji i Egipcie” oraz przyczynki o ludach północnej Afryki francuskiej
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 53
Burzyński Adam Prosper, reformat, ur. około 1755 r., zm. 19 listopada 1830, biskup sandomierski, wyuczywszy się języków wschodnich, prowadził pracę misyjną w Afryce i w Azji do 1815 r., pełniąc także służbę lekarza i tłumacza przy armji Napoleona I
Wybitne czyny Polaków na obczyźnie / Stanisław Zieliński. – Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Wilno. – 1935, s. 53
Automobilklub Morski założony w Gdyni w 1936 roku, na swoje 84. urodziny zaprasza do naszego Muzeum.
19 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na prelekcję o najstarszej klubowej pamiątce – niedawno odnalezionym, pierwszym znaku klubowym Automobilklubu Morskiego oraz na otwarcie wystawy artefaktów związanych z przedwojenną i tuż powojenną motoryzacją. Tego dnia przed Muzeum MW zaprezentowanych zostanie również pięć samochodów, w tym takie o przedwojennym rodowodzie (samochody będą prezentowane do 21 czerwca).
To nie przypadek, że oficjalna część urodzin odbywać się będzie właśnie w naszym Muzeum. Wśród założycieli klubu i aktywnych automobilistów, byli przed wojną wysocy oficerowie Marynarki Wojennej, w tym Edward Szystowski czy Stanisław Hryniewiecki. Przez dziesięciolecia oficerowie i marynarze należeli do najbardziej aktywnych członków Automobilklubu.
Relacja z piątkowych urodzin Automobilklubu Morskiego będzie dostępna także w internecie.
Automobilklub zaprasza również na organizowany w sobotę, w ramach urodzin na swobodny sentymentalny przejazd ulicami Gdyni, który wystartuje o godzinie 12.30 z parkingu przy CH Riviera, a zakończy się dwie godziny później przed siedzibą Automobilklubu Morskiego, mieszczącą się w zabytkowym „Modrzewiowym Dworze” przy ulicy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28.
Bolesław Romanowski, ur. 21 marca 1910 roku, zmarł 12 sierpnia 1968 roku. Komandor Marynarki Wojennej, wychowawca młodzieży i działacz żeglarski. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, „Wilk”, „Jastrząb” i „Dzik”. Po wojnie represjonowany. W 1957 roku jednogłośnie wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.
W 1961 roku został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, drugiej jednostki o tym imieniu.
Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, którego był współzałożycielem.
22 czerwca Godz. 17:00 Sala audytoryjna MMW Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B Wstęp wolny
Dzięki pracy policjantów z gdańskiej komendy miejskiej na czarny rynek nie trafi ponad 2 tys. porcji narkotyków oraz dopalaczy. Funkcjonariusze do tej sprawy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków. Wobec jednego z zatrzymanych prokurator zastosował policyjny dozór, drugi decyzją sądu trafił do aresztu. Dodatkowo mężczyzna był poszukiwany w celu odbycia kary dwóch lat więzienia. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi mu 10 lat więzienia.
Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zdobyli informację o mieszkańcu Siedlec, który miał przechowywać w mieszkaniu dużą ilość narkotyków. W miniony piątek, gdy funkcjonariusze zbliżali się do budynku, w którym mieszkał 41-latek, zauważyli w pobliżu innego mężczyznę. Mężczyzna, zanim wszedł do bloku, nerwowo rozglądał się na boki.
Policjanci weszli do klatki i zauważyli, że z mieszkania, w którym maiły być przechowywane narkotyki, wychodzi mężczyzna, którego wcześniej widzieli pod blokiem. Na widok policjantów mężczyzna cofnął się, wbiegł do mieszkania i próbował zamknąć je od środka. Funkcjonariusze weszli do mieszkania, tam wylegitymowali dwóch mężczyzn. To 41-letni oraz 23-letni mieszkańcy Gdańska, dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że starszy z mężczyzn jest poszukiwany w celu odbycia kary 2 lat więzienia za wcześniejszą kradzież. Policjanci podczas kontroli znaleźli u 23-latka kilka porcji narkotyku oraz sprawdzili mieszkanie 41-latka. W trakcie kontroli funkcjonariusze znaleźli łącznie ponad 2 tys. porcji narkotyków, w tym prawie 400 porcji amfetaminy, kilkadziesiąt tabletek ecstasy oraz ponad 1600 porcji środków psychotropowych. Narkotyki były ukryte m.in. w bucie, pod łóżkiem oraz w koszu na śmieci. Zabezpieczone narkotyki zostały przekazane do badań biegłemu sądowemu.
Na miejscu pracował policyjny technik, który sporządził dokumentację fotograficzną oraz zabezpieczył ślady, funkcjonariusz z grupy dochodzeniowo śledczej oraz policjanci z referatu interwencyjnego, którzy zabezpieczyli mieszkanie na czas oględzin. Policjanci sprawdzili także mieszkanie 23-latka, w którym znaleźli i zabezpieczyli kilka porcji narkotyków.
Mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu. 23-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków, został objęty policyjnym dozorem, teraz grożą mu 3 lata więzienia. 41-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków i grozi mu 10 lat więzienia. Dzisiaj sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Mężczyzna był także poszukiwany w celu odbycia kary 2 lat więzienia.
W niedzielę policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o to, że podczas meczu piłki nożnej wdarł się na stadion przy ul. Olimpijskiej. Wobec 32-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Za naruszenie przepisów grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
W niedzielę policjanci otrzymali zgłoszenie, że w czasie meczu piłkarskiego mężczyzna dwukrotnie wdarł się na stadion. Pracownicy ochrony przekazali 32-latka funkcjonariuszom, którzy przewieźli go do policyjnej celi. Mundurowi przeprowadzili mężczyźnie badanie alkomatem, które wykazało 3 promile alkoholu w organizmie.
Wczoraj przedstawiono mężczyźnie zarzuty za to, że wdarł się na ogrodzony teren i wbrew żądaniu osób uprawnionych nie chciał opuścić tego miejsca. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Za naruszenie przepisów z art. 193 kk grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.